Home MARS MARS’TA KOLONİLEŞMENİN ANAHTARI BULUNDU: SPERM BANKASI
MARS - 11 Temmuz 2019

MARS’TA KOLONİLEŞMENİN ANAHTARI BULUNDU: SPERM BANKASI

İnsanoğlunun Kızıl Gezegen’i keşfi ve yerleşmesiyle ilgili NASA’nın yaptığı bir çalışma ortaya çıktı: ‘Dünya dışında bir sperm bankası oluşturmak.’

Hazırlayan: Berna JOLLIFFE

Bilim insanları insanoğlunun gidemediği noktalara yerçekimsiz ortama maruz bırakılmış donmuş spermin gidebileceğini buldu. Yeni bir araştırmaya göre kadın astronotlar uzayda yanlarında bir erkeğin varlığına ihtiyaç duymadan üreyebilecek!

SPERM BANKASI… ‘SADECE KADIN YA DA ERKEK EKİP’

İlk İngiliz astronot Helen Sherman daha önce hiç paylaşılmamış bir NASA raporunu açıkladı. Rapor ‘sanal bir çalışma’ içeriyor: Önce Mars’la ilgili potansiyel görev esnasında uzay gemisi mürettebatının cinsel isteklerini inceleniyor. Ardından da Mars’a gidecek ekipler için ‘Sadece Kadın veya Sadece Erkek’ başlıklı aynı cinsiyetten oluşan takımları oluşturulması gündeme getiriliyor. Peki neden ekipler karışık değil? Rapora göre nedeni ‘Takım bağlılığı.’

RAPOR VİYANA’DAKİ TOPLANTIYA SUNULDU

İşte bu noktada da ‘Sadece Kadın’ takımını düşünerek de araştırmacılar ilginç bir noktayı gündeme getiriyor: ‘Dünya dışında bir sperm bankası oluşturmak.’ (Bu araştırma Viyana’daki ESHRE (Avrupa İnsan Üreme ve Embriyoloji Derneği) yıllık toplantısında da paylaşıldı.)

TAM BİLİNMİYOR, İLK DENEY YAPILDI

Bazı çalışmalar ‘taze’ spermin hareketliliğinde dikkate değer düşüş konu ediyor. Ancak yerçekimi farklılığının Dünya’dan uzaya dondurulmuş olarak taşınacak üreme hücresi üzerindeki etki tam olarak bilinmiyor. Araştırmanın parçası olarak bir grup sperm örneği küçük bir akrobatik uçak yardımıyla yerçekimsiz ortama tabi tutuldu ve sonrasında üreme taraması yapıldı.

İYİ HABER: SPERMLERDE DEĞİŞİKLİK OLMADI

Spermlerin yoğunluğu, hareketliliği ve DNA kırılması analiz edildi. Sonuç? Yerde bırakılan örneklerle uçaktaki örnekler arasında çok fazla kayda değer bir fark saptanmadı.

‘DENEYLERE DEVAM EDİLMELİ’

Araştırmacılar uzay koşullarının etkilerini tamamen anlayabilmek için daha birçok yeni çalışmanın yapılması gerektiğini söyledi. Örneğin farklı yerçekimi seviyeleri ve spermlerin uzay benzeri koşullarda daha uzun süre kalmaları gibi fikirler öne sürüldü.

Fotoğraflar: europeanspermbank.com