Home MARS MARS’TA OKSİJEN ÜRETECEK CİHAZ: MOXIE
MARS - 3 Ocak 2020

MARS’TA OKSİJEN ÜRETECEK CİHAZ: MOXIE

Farz edelim Mars'a gittik. Atmosferinin yüzde 96'sı karbondioksit olan Kızıl Gezegen'de nasıl nefes alacağız? Çözüm Moxie...

Mars Oxygen ISRU Experiment… Kısaca MOXIE… Mars’ta saf oksijen üretecek bir keşif teknolojisi deneyi… Massachusetts Teknoloji Enstitüsü veya kısa adıyla MIT‘ten Michael Hecht’in geliştirdiği bir sistem… Ortaya çıkış hikayesi basit bir soruya aranan cevaba dayanıyor: “Mars’ta nasıl nefes alacağız? Oksijeni yanımızda mı götüreceğiz yoksa orada mı üreteceğiz?”

BİR AKÜ BÜYÜKLÜĞÜNDE, MARS 2020 ARACIYLA GİDECEK

Mars 2020 aracı…

Tabii bu sorular ‘meraklı insanlar’ın soruları… Bir de Micheal Hecht gibi bilim insanlarının cevabını aradığı bir soru var: “Mars’a gidenler nasıl dönecek? Ateşleme için ihtiyaç duyulacak oksijen nasıl sağlanacak?” Bu sorulardan yola çıkarak MOXIE bulundu… Bir akü boyutunda… Temmuz ayında Kızıl Gezegen’e gönderilecek olan Mars 2020 Gezgin Robotu’nun içinde olacak. Araç gezerken, MOXIE de atmosferinin yüzde 96’sı karbondioksit olan Mars’ta oksijen üretecek. Büyük yürüyüşün ilk bebek adımı olacak bir nevi…

Michael Hecht

Micheal Hecht, MOXIE’yi şöyle özetliyor: “Mars’a insan gönderdiğimizde, onları güvenli şekilde eve döndürmek isteyeceğiz. O nedenle de oradan bir roketin havalanması gerekecek. Sıvı oksijen iticiyi orada rahatça üretebiliriz, yanıtımızda götürmemize gerek yok. O nedenle yanımızda boş bir oksijen tankı götürüp orada doldururuz.”

MOXIE HAKKINDA BİLMEMİZ GEREKENLER

  • Dünya’daki oksijen oranı yüzde 21. Mars’ta bu oran sadece yüzde 0.13.
  • MOXIE şimdilik bir araba aküsü boyutunda. Ancak Mars’a insan gönderdiğimizde insanların oksijen solumasına yardımcı olmak için MOXIE’nin 100 kat büyük olması gerekiyor. 
  • Mars’tan Dünya’ya dönüşü sağlayacak fırlatılış için 33-50 ton yakıta ihtiyaç duyulacak.
  • MOXIE bir ağaç gibi oksijen üretiyor. Karbondioksit alıp oksijeni dışarı veriyor.

MOXIE SAATTE 22 GRAM OKSİJEN ÜRETECEK

  • Projeye göre Mars atmosferinden saatte 22 gram oksijen üretecek. Normal atmosfer basıncında bir insanın bir günde tükettiği oksijen yaklaşık 700 gram. MOXIE mevcut haliyle bir insanın saatlik oksijen ihtiyacını aşağı yukarı karşılayabilecek.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: KARBONDİOKSİDİ YAKITA ÇEVİREN ‘YAPAY YAPRAK’

“MARS’A GİDECEK İLK İNSAN, KADIN OLABİLİR”

SOKAK RÖPORTAJI: “MARS’A ESKİ EŞİMİ GÖNDERİRDİM, BETER OLSUN, ÖLSÜN AÇLIKTAN”