Home MARS MARS’TA YAŞAMA ÇEKİRGELİ FORMÜL
MARS - 21 Eylül 2019

MARS’TA YAŞAMA ÇEKİRGELİ FORMÜL

Mars’ta 1 milyon kişi neyle beslenir? Çekirge, laboratuvar ürünü et veya hücresel tarımla yetişmiş sebze yiyerek? Seçenekler hiç iştah açıcı değil. Ancak bilim adamlarının bulduğu formüller hem Dünya’yı kurtarabilir, hem de Mars’ta sürdürülebilir bir yaşamı mümkün kılabilir.

Günümüzde ABD, Rusya gibi devletlerden sonra artık özel şirketler de uzaya yolculuk ve başka gezegenlerde yaşam kurma konusundaki araştırmalarına hız verdi. Hatta SpaceX gibi özel şirketler NASA gibi Mars’ta kısa süreli konaklamalardan çok, Kızıl Gezegen’de uzun süreli yaşamı sağlamak için çeşitli formüller aramaya devam ediyor.

ALTERNATİF PROTEİN KAYNAĞI BÖCEK

Florida Üniversitesi gezegen bilimi uzmanları Kevin Cannon ve Daniel Britt’in yaptıkları araştırmada Mars’ta 1 milyon insanın yaşamını sürdürülebilmesi için sadece vejetaryen bir diyetin yetmeyeceği, insanların hem kalori almak için hem de sadece sebze yemeyi kabul etmeyeceği için böcek (özellikle çekirge) yeme veya “temiz et” (laboratuvarda üretilmiş) yeme gibi alternatif protein kaynaklarına da ihtiyaç duydukları sonucu çıktı.

5 TEMEL İHTİYAÇTAN 4’Ü MARS’TA ZATEN VAR

Kevin Cannon ve Daniel Britt’in New Space’te yayımlanan araştırmasında Mars’taki toprak ve iklim şartları ele alınarak 1 milyon kişinin yaşaması için gerekli şartların nasıl oluşturulacağı açıklandı. Buna göre Mars’ta sürdürülebilir bir yaşamı sağlamak için en pratik çözüm gerekli malzemelerin Dünya’dan taşınmasındansa Kızıl Gezegen’deki kaynaklarla karşılanması gerektiği belirtiliyor. Öncelikle şunu söylemek lazım: Mars’ta yaşam için temel 5 ihtiyaç var. Bunlar su, oksijen, yapı malzemesi, enerji kaynağı ve yiyecek.

Bunlardan yiyecek dışında diğer dördü zaten Mars’ta bulunuyor. Şöyle ki, Mars’taki buz ve sulu mineraller su kaynağı için, nükleer fizyonla desteklenmiş güneş enerjisi enerji üretmek için, dönüştürülecek olan karbondioksit oksijen için, Kızıl Gezegen’in toprağı da kapalı bir yerde korunarak yapı malzemeleri için kullanılabilecek.

Hücresel Tarım Çalışması

MARS’TA NE BAKTERİ NE MANTAR VAR

Ancak, Kevin Cannon ve Daniel Britt’e göre Mars’ta doğal yiyecek bulmak ve gezegende varolan ham maddelerle yiyecek yetiştirmek şimdilik pek mümkün değil. “Marslı” filminin (Matt Damon’ın başrolünde oynadığı The Martian) aksine Mars’taki topraklarda patates üretmek pek sürdürülebilir değil. Çünkü Mars’ın toprağında ne bakteri, ne mantar, ne de herhangi organik bir madde var. Ancak “hücresel tarım” yani topraksız ortamda sebze yetiştirmek son derece kolay.

Matt Damon (Martian – Marslı)

ÇİFTLİK HAYVANLARI İÇİN BİNLERCE UZAY ARACI LAZIM

Et ve süt için çiftlik hayvanlarının uzun bir uzay yolculuğu yaparak Mars’a götürmek de pek pratik değil. Çünkü o kadar çiftlik hayvanını Mars’a götürmek binlerce uzay aracı lazım ve yolculuk şartları da hayvanlar için çok zor. Bununla birlikte Mars’ta yaşayan insanların tamamının vejetaryen olacağını varsaymak da mümkün değil! Araştırmacılar Kevin Cannon ve Daniel Britt’e göre bunun için çözüm böcek yetiştiriciliği ve laboratuvar ortamında et üretimi.

ÇEKİRGELERİ BESLEMESİ KOLAY, BESİN DEĞELERİ YÜKSEK

Öncelikle, böcek yetiştirmek için onları Mars’a taşımak, böceklerin az yer kaplayacağını düşünürsek çiftlik hayvanlarına göre son derece kolay. Böcekleri yetiştirirken ihtiyaç olan yiyecek ve su da çiftlik hayvanlarına göre son derece az. Bununla birlikte böceklerin özellikle çekirgelerin besin değeri oldukça yüksek. Çekirgelere alternatif bir başka protein kaynağı ise laboratuvar ortamında hayvandan alınan küçük bir biyopsiden elde edilen hücrelerin bölünmesi ve kas hücrelerine özelleştirilmesiyle yüksek miktarda kas hücresi elde edilmesi, yani hayvan büyütmeden gerçek et elde edilen “temiz et”.

MARS

MARS DİYETİYLE DÜNYA DA KURTULABİLİR

Ancak Kevin Cannon ve Daniel Britt’e göre Mars’ta en çok üretilecek şey çekirgeler olacak. Günümüzde Dünya’da 2 milyar insan, 2 binden fazla yenilebilir böcek tüketiyor. Kevin Cannon ve Daniel Britt kurdukları internet sitesi http://eatlikeamartian.org/ ‘da ayrıntılarıyla açıkladıkları ve “Marslı Diyeti” adını verdikleri hücresel tarım mahsülleri, çekirge başta olmak üzere birçok böcek ve laboratuvar ortamında üretilmiş “temiz et”ten oluşan diyetin Dünya’da da uygulanması halinde gezegenimizin kaynaklarının da tükenmekten kurtulacağına dikkat çekiyor.

Dünya

FOTOĞRAFLAR: Twitter, NASA