Home MARS MARS’TA YAŞAM İÇİN YENİ FORMÜL
MARS - 29 Temmuz 2019

MARS’TA YAŞAM İÇİN YENİ FORMÜL

NASA, Harvard ve Edinburg Üniversiteleri’ndeki araştırmacılar “Aerojel” sayesinde Kızıl Gezegen’de yaşamanın mümkün olabileceğini açıkladı.

Kırmızı Gezegen Mars’ta bugüne kadar yaşam olduğuna dair henüz bir kanıt bulunamadı. Mars’ın aşırı soğuk olması ve Güneş ışınlarından gelen radyasyon Kızıl Gezegen’de insanlar, bitkiler ve diğer yaşam formları için hayatta kalmayı imkansız kıldığı biliniyor. Ama bilim adamları Mars’ı yaşanabilir hale getirmek için birçok formül üzerinde çalışmaya devam ediyor. Amerikan Harvard Üniversitesi, NASA’nın (Jet Propulsion Laboratory) JPL Bölümü ve İskoç Edinburg Üniversitesi’ndeki araştırmacılar sadece Mars’ı ziyaret edecek değil, aynı zamanda orada yaşayacak astronotlar için yeni bir araştırma gerçekleştirdi.

YÜZDE 99’U HAVADAN OLUŞUYOR

Nature Astronomy gazetesinde yayımlanan araştırmaya göre Mars’ta yaşam “Aerojel” (Aerogel) sayesinde mümkün olacak. “Aerojel” yani camın içinde bulunan silikadan oluşan, zaman zaman “donmuş duman” da denilen dünyanın bilinen en hafif ve en dayanıklı maddesi. Yüzde 99’u havadan oluşan ve inanılmaz derece hafif olan Aerogel’in en önemli özelliği ışığın geçmesini sağlarken radyasyon içeren ultraviole ışınlarını da engellemesi olarak göze çarpıyor.

2-3 CM’LİK KALKANLAR YERLEŞTİRİLECEK

Araştırmacılar 2-3 cm kalınlığında Aerojel’den oluşan kalkanları Mars’ın farklı bölgelerindeki yüzeye yerleştirerek gelen güneş ışınlarının buzu ertimesini sağlamayı amaçlıyor. Bununla birlikte, kalkanın içinden geçen güneş ışınları dikilecek bitkilerin fotosentez yapmasını mümkün kılacak. Böylece insanoğlu Mars’ta ekip biçerek kendine yiyecek üretebilecek duruma gelecek. Aeorojel aynı zamanda Mars’ta kullanılacak araçların soğuktan donmasını da engelleyecek.

“KÜÇÜK ADALAR OLUŞABİLİR”

“Dünya’dan sonra Mars da yaşanılabilecek bir gezegen olacak” diyen NASA JPL Bölümü’nden Araştırmacı Laura Kerber, “Aerojel” sayesinde Kızıl Gezegen’de yaşanılabilir küçük adaların bile oluşabileceğine dikkat çekti.

Mars’ta yaşamı başlatıp devam ettirecek formüller aranmaya devam ederken NASA Mars’a en erken 2030’da astronot yollamayı planlıyor.

VİKİPEDİ: Aerojel, bir jelin içerisindeki sıvı bileşenin hava ile değiştirilmiş olan katı maddelerdir. Duman gibi görüntü verdikleri için Donmuş duman veya “mavi duman” diye de adlandırılırlar.

FOTOĞRAF: NASA