Home MARS “MARS’TA YAŞAM VAR, İŞTE BÖCEK FOTOĞRAFI!”
MARS - 22 Kasım 2019

“MARS’TA YAŞAM VAR, İŞTE BÖCEK FOTOĞRAFI!”

ABD'li böcek bilimcisi, Kızıl Gezegen'de çekilen fotoğraflarda dünyadaki böceklere benzeyen canlıların izlerine rastladığını öne sürdü.

Kızıl Gezegen’e ilk inişe kadar “Mars’ta hayat var mı?” sorusu gündemdeydi. Mars’ta araçlar yürümeye başladıktan sonra soru değişti: “Bir zamanlar vardı. Şimdi var mı?” Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Araştırmaları Merkezi NASA, Mars fotoğraflarını yayınladığı günden bu yana da sosyal medyadaki ‘fotoğraf avcıları’ Mars’taki hayat belirtilerini ‘kanıtlamaya çalıştı.’ Bunu yapan son kişi Emeritus Profesör olunca ortalık yıkıldı. 

“BENCE MARS’TA HAYAT VAR”

ABD’deki Ohio Üniversitesi’nden böcek bilimcisi William Romoser, Kızıl Gezegen’de çekilen fotoğrafları incelerken Dünya’daki böceklere çok benzeyen canlıların izlerine rastladığını iddia etti. 45 yıllık böcek bilimcisi William Romoser, Missouri’deki Böcek Bilimi Zirvesi’nde fotoğrafları sunup şu tanıtımı yaptı:

William Romoser ‘fotoğraftaki böceğin’ 3 ayrı vücut parçasını gösterdi.

“Bir zamanlar Mars’ta hayat vardı. Ve hala var. Mars böcekleri faunasında inanılmaz bir çeşitlilik var. Kanatları, bacakları… Curiosity gezgin araç tarafından çekilen fotoğraflara karşı önyargılı değilim. Kesin böyledir de diyemesem de fotoğraflardaki böceklerin Dünya böceklerine benzemesi şaşırtıcı.”

“Böceklerin 3 vücut bölgesinin birebir aynı olması… Antenleri, 6 bacakları… Yani Mars böceğidir denilebilir. Dünyadaki yaban arılarına çok benziyor.”

“BASİT KAYA PARÇALARI”

Açıklamayı yapan bir Emeritus Profesör olunca, bilim dünyası da tartışmaya girdi. Space.com’a konuşan Oregon Üniversitesi’nden Prof. David Maddison, fotoğraflar için “Yanlış gözlem” uyarısı yaptı: “Mars’ta böcek olduğuna inanmıyorum. Gösterilen fotoğraflar inandırıcı değil. Mars yüzeyindeki trilyonlarca şeyin arasındaki birkaç şey böyle yorumlanmamalı. Basit kaya parçası bence bunlar.”

Los Alamos Ulusal Laboratuvarı’ndan Nina Lanza da “Fotoğraflarda istediğiniz şeyi istediğiniz şekilde görebilir, adlandırabilirsiniz. Fotoğrafları büyüttükçe, şekilleri istediğimiz şekile yorumlayabiliriz. Ama bu bilimsel bakış değildir” diye konuştu ev eklerdi: “Merak etmeyin, biz de Mars’ta yaşam bulmak istiyoruz. Bulur bulmaz da hemen açıklarız.”

‘Böcek’ Curiosity’nin tekerlek izinin yanında.

NASA: “İLK AMACIMIZ KAİNATTA SU BULMAK”

NASA da iddiayla ilgili resmi şu açıklamayı yaptı: “Bizim öncelikli amacımız kainatta yaşam bulmak, Mars 2020 aracıyla Kızıl Gezegen’de dolaşmak. NASA şu an Güneş Sistemi’ni mercek altına aldı. ‘Kainatta yalnız mıyız?’ dorusuna cevap arıyoruz. Mars’ta su, Enceladus, Europa ve Titan’da okyanus aramak önceliğimiz. Dünya dışında hatasız bir şekilde yaşam formu aranıyor.”

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: MARS’TA YAŞAMA ÇEKİRGELİ FORMÜL

“MARS, ÇOCUK YETİŞTİRECEK YER DEĞİL!”

MARS’TA 1 MİLYAR YIL ÖNCE NEHİRLER VARDI