Home MARS MARS’TAKİ İLK İNSANLARIN DNA’SI DEĞİŞTİRİLECEK
MARS - 23 Mayıs 2020

MARS’TAKİ İLK İNSANLARIN DNA’SI DEĞİŞTİRİLECEK

Bilim insanları uyardı: Kızıl Gezegen'e gidecek ilk insanların yaşamak için genetikleriyle oynamak zorunda kalınacak.

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, Mars’a insanlı uçuş için 2030’ları işaret ederken, bilim insanlarından Kızıl Gezegen’in ilk sakinleri için ‘genetik’ uyarı yaptı: “Kızıl Gezegen’in zehirli yüzeyinde yaşayabilmek için Mars’ın ilk sakinlerinin DNA sistemi değişmesi gerekir.”

Bilim insanlarını düşündüren iki konu var: 1) Mars yolculuğunda astronotları radyasyondan nasıl koruyacağız? Kemikleri nasıl güçlü kalacak? 2) Mars’ta kalacak olanları ne bekliyor?

İkinci soruya cevap arayan bir grup bilim adamına göre, Mars’ta koloni kuracak olan insanların hayatta kalabilmeleri için genetik değişimi şart.

“GENETİK KODUMUZU DEĞİŞTİRMELİYİZ”

Houston Ay ve Gezegen Enstitüsü‘nün düzenlediği ‘Alienating Mars: Challenges of Space Colonization’ başlıklı webinar’a katılan astrobiyolog Kennda Lynch, “Mars’ta yaşamak, aile kurmak istiyorsak, genetik mühendislerle çalışmamız gerekir. İnsanlık için çok önem taşıyor” dedi.
Kennda Lynch’in iddiası ilginç: “Kolonileşme çalışmalarında genetik mühendislik konusunda şu an çalışmalar yapılıyor.”

Astrobiyologun bahsettiği ilk çalışma Dünya’nın en dayanıklı canlısı olan tardigradlarla (su ayıları) ilgili. Uzaya götürülen su ayılarının DNA’ları insan hücrelerine enjekte edildi ve radyasyona nasıl dayandıkları tespit edildi.

Webinar’a katılan Cornell Üniversitesi’nden genetik bilimci Christopher Mason da şu noktaya dikkat çekti: “Mars’a gitsek de vücudumuz radyasyondan kızarır. Bir şey yapmazsak direkt ölürüz. Mars’ın yüzeyini ya da ekosistemini değiştirmek yerine belki de genetik kodumuzu değiştirmek daha verimli sonuç verecek.”

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: “UZAYLILARLA TANIŞMAK, 1. DÜNYA SAVAŞI TEKNOLOJİSİ İLE ABD ORDUSUNA SALDIRMAK GİBİ OLACAK”

AY’DA NASIL YAŞAYACAĞIZ? NE YİYECEĞİZ? NE İÇECEĞİZ?

KARA DELİKLERİN ETRAFINDA HAYAT MÜMKÜN MÜ?