Home MARS “MARS’TAKİ İLK KENTİ 2050’DE KURUYORUZ”
MARS - 25 Ekim 2019

“MARS’TAKİ İLK KENTİ 2050’DE KURUYORUZ”

SpaceX'in Mars Projesi Geliştirme Mühendisi Paul Wooster tarih verdi: "Kızıl Gezegen ve Ay'da aynı dönemlerde şehirler kurmak istiyoruz."

Milyarder Elon Musk’un sahibi olduğu Amerikalı uzay taşımacılık şirketi SpaceX’ten yeni haber var… Şirketin Mars Projesi Geliştirme Mühendisi Paul Wooster tarih verdi: “Kızıl Gezegen Mars’taki ilk kenti 2050’de kuracağız. Eş zamanlı olarak Ay’da da kurmak istiyoruz.”

Kaliforniya Üniversitesi’nde düzenlenen 22’nci Mars Society Convention‘da konuşan Paul Wooster, SpaceX’in Starship uzay mekiğini anlatarak söze girdi. Starship’in tekrar kullanılma özelliği sayesinde uzay seyahatlerinin kolaylaşacağını belirten Paul Wooster, şirketin Ay’a 2023’te taşıyacağı ilk turistin Japon milyarder Yusaku Maezawa olacağını yineledi:

“SPACEX, NASA’DAN ÖNCE MARS’A GİTMEK İSTİYOR”

Elon Musk’un çizimini paylaştığı Ay Üssü Alfa’daki Starship mekiği

“İşte bu ilk turist taşımacılığından sonra Mars’a yöneleceğiz. Kızıl Gezegen’e insanlı ve insansız uçuşlar yapıp üs inşaası için gerekli teçhizatları da taşıyacağız.”

BAĞLANTILI HABER: “ELON MUSK’IN MARS PLANLARI HAYAL ÜRÜNÜ”

Mars müjdesi bununla bitmedi. Paul Wooster “2050 yılında Mars’taki ilk kenti kuracağız. Aynı zamanlarda Ay’da da ken inşaası yapmak istiyoruz” dedi. Zirveyi takip eden Dünya basını, “Paul Wooster’ın açıklamaları SpaceX’in, NASA’nın 2030’daki Mars çıkarması öncesi Kızıl Gezegen’e ulaşmak istediğinin göstergesi” diye yorumladı.

Next Big Future dergisi ise şu iddiada bulundu: “SpaceX, Mars’a 2022’de insansız, 2024’te insanlı uçuş gerçekleştirecek. 100-150 tonluk ağırlıkla Mars’a bugünkü teknoloji ile gidilebilir.” Tarihler havada uçuşuyor, çünkü Paul Wooster Haziran ayındaki bir söyleşide 2024-2026 tarihlerini vermişti.

BAĞLANTILI HABER: SOKAK RÖPORTAJI: “MARS’A ESKİ EŞİMİ GÖNDERİRDİM, BETER OLSUN, ÖLSÜN AÇLIKTAN”

ELON MUSK HEDEFE 30 BİN UYDU DAHA EKLEDİ

Starship tarafında bu gelişmeler yaşanırken, Elon Musk’un Dünya’daki internetin sahibi olacağı Starlink projesinde de bir gelişme oldu. 10 yıl içinde yörüngeye 12 bin uydu atacağı biliniyor ki, insanoğlunun bugüne kadar attığı toplam uydu sayısı 8 bin 400…

İşte Elon Musk’un bu rakama 30 bin uydu daha eklediği ortaya çıktı. Şirketin Birleşmiş Milletler’in konuyla ilgili departmanına her biri 1500’er uyduyla ilgili bilginin yer aldığı 20 dosya sunduğu öğrenildi. Yani alçak Dünya yörüngesine tam 42 bin uydu fırlatacak. 60 uydu bu yılın başında fırlatılmış, Mayıs ayında da faaliyete geçtikleri öğrenilmişti.

BAĞLANTILI HABER: ELON MUSK DÜNYANIN İNTERNETİNE GÖZ DİKMİŞ!