Home MARS MARS’TAKİ SU TAHMİNLERDEN 1 MİLYAR YIL DAHA FAZLA AKMIŞ!
MARS - 3 Şubat 2022

MARS’TAKİ SU TAHMİNLERDEN 1 MİLYAR YIL DAHA FAZLA AKMIŞ!

Kızıl Gezegen ile ilgili bilim adamlarından son araştırma: Meğer Mars’ta 3 milyar değil, 2 milyar yıl öncesine kadar su varmış!

Teknoloji ilerledikçe uzay hesaplamalarında yeni güncellemeler yaşanıyor. Ay’ın evrimiyle ilgili hesap hatasından sonra bilim adamları şimdi de Kızıl Gezegen Mars’ta bir zamanlar olduğu belirlenen suyla ilgili hesap hatasını açıkladılar.

Meğer Mars’ta 3 milyar değil, 2 milyar yıl öncesine kadar su varmış!

Kızıl Gezegen’de sıvı su bilim adamlarının bir zamanlar düşündüğünden 1 milyar yıl kadar daha fazla akıp durmuş…

BAĞLANTILI HABER: NASA: 4 MİLYAR YIL ÖNCE MARS’TA MEGA-SEL YAŞANDI

Bilim adamları bu bilgiye 2006’dan beri Kızıl Gezegen’in yörüngesinde dönen NASA’nın Mars Keşif Yörünge Aracı (MRO) sayesinde ulaştı.

“KRATER SAYIMI” YAPILDI

Önce MRO’nun yıllık verilerini kullanarak akan suyun geride bıraktığı klorür tuzu birikintilerinin varlığını belirlediler.

BAĞLANTILI HABER: “JÜPİTER’İN YÖRÜNGESİNDEN ENERJİ ‘ÇALMAZSAK’ DÜNYA YANIP KÜL OLACAK”

Daha sonra MRO’daki Mars için Kompakt Keşif Görüntüleme Spektrometresi (CRISM) tarafından alınan düzinelerce tuz birikintisi görüntüsü incelendi.

“Krater sayımı” yöntemini kullanılarak tuz birikintilerinin daha genç yaşta olduğu gözlemlendi.

BAĞLANTILI HABER: “KIYAMET” 1 MİLYAR YIL SONRA…

Bir bölge ne kadar gençse, o kadar az kratere sahip olması gerekir. İşte bu sayede bilim adamları bir zaman tahmini yapabilir.

NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı’nda proje bilimcisi yardımcısı Leslie Tamppari, “Gezegenin haritasını ne kadar çok çıkarırsak, tarihini o kadar iyi anlayabiliriz” açıklamasını yaptı.