Home MARS NASA: 4 MİLYAR YIL ÖNCE MARS’TA MEGA-SEL YAŞANDI
MARS - 25 Kasım 2020

NASA: 4 MİLYAR YIL ÖNCE MARS’TA MEGA-SEL YAŞANDI

Curiosity adlı aracın gönderdiği verileri inceleyen bilim insanları şu kanıya vardı: "Mars bir zamanlar yaşanılabilecek bir gezegendi."

Erkeğin ortalama ömrü 74, kadının 78 yıl. Yani insanlar ortalama bir yüzyılı görmeden ölüyor. O nedenle de insanın yaşam süresinde gördüğünü “tek gerçek” olarak algılaması çok normal.

Oysa bilim insanları öyle bakmıyor olaya. Belki bir bilim insanı elindeki teknolojiyle araştırdığı şeyle ilgili elindeki teknolojik yetersizlikten dolayı bir adım ileri adım atamayacak.

Ancak eldeki bulguları gelecek bilim insanlarına aktararak, onun bir adım ilerlemesini sağlayacak.

Mars’la ilgili bu girişin ne alakası var demeyin. Antenleri biraz açalım ve Kızıl Gezegen’in geçmişine gidelim bu haberi okurken… Çünkü bu haberde geçen bilgileri veren ise Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA…

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST

NASA’nın Curiosity adlı aracın gönderdiği verileri inceleyen bilim insanları şu kanıya vardı: “Mars bir zamanlar yaşanılabilecek bir gezegendi.”

Gale Krateri.

“Tam 4 milyar yıl önce Gale Krateri’ni suyla dolduracak mega-seller yaşandığını tespit ettik.”

“ASTEROİT ÇARPMIŞ OLABİLİR”

Yani bir zamanlar “su”lu olan Kızıl Gezegen’de yaşam da vardı…

Bakın Dr Alberto Fairén bugün kurak olan gezegenle ilgili neler diyor: “Bir asteroitin çarpması sonucu bu mega sel oluşmuş olabilir.”

“Mars, ilk döneminde oldukça aktif bir gezegendi. Mars aynı Dünya gibi yaşam için ihtiyaç olan sıvı su için gerekli tüm koşullara sahipti. İlk Mars yaşanılabilecek bir yerdi. Peki, acaba yaşam oldu ve bitti mi? Bunun da cevabını NASA’nın gönderdiği Perseverance aracı çözecek.”

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE

Kraterin Sharp Tepesi adlı en yüksek noktasına doğru tırmanışına devam eden Curiosity’nin elde ettiği bulgular, kraterin milyonlarca yılı kapsayan bir zaman diliminde defalarca kuruyup yeniden suyla dolduğunu ortaya çıkardı.

Kızıl Gezegen Mars.

Bu haberi, girişteki bilgileri de aklımızda tutarak sonlandıralım. Unutmayalım, bazı bilim insanları Dünya’ya yaşamın Mars’tan geldiğini öne sürüyor. Geniş düşünelim… Bilimsel bakalım…

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: “MARS’A 5 GÜNDE GİDEBİLİRİZ!”

MARS-1: KOMŞUMUZUN EN GÜZEL FOTOĞRAFLARI

YAZI DİZİSİ: ‘MARS’TA 3 NESİL CANLI YOK OLDU’