Home MARS NASA’DAKİ TÜRK UZMAN: “MARS’TA SIVI SU YOK AMA DONMUŞ SU BULDUK”
MARS - 10 Ekim 2021

NASA’DAKİ TÜRK UZMAN: “MARS’TA SIVI SU YOK AMA DONMUŞ SU BULDUK”

NASA'da görevli Türk bilim insanı Umut Yıldız, Mars'ta yaşamla ilgili soruya "Çok yaklaştık" cevabını verdi.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) Jet Propulsion Laboratory (Jet Tahrik Laboratuvarı) bölümünde çalışmalarını sürdüren bilim insanı Dr. Umut Yıldız, Mars’taki yaşam izi arama faaliyetlerine ilişkin konuştu:

“Mars’ta şu anda sıvı su yok ama yüzey kabuğunun altında buzlu, donmuş suya rastladığımızı rahatlıkla söyleyebiliriz. Daha da altta, hani toprak altı göletler vardır ya, bu şekilde göletleri de bulduk. Kısacası çok yaklaşmış durumdayız. Yaşamla ilişkilendirdiğimiz şey de genelde sudur. Su gördüğümüz yerde yaşam olabilir diyebiliriz.”

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE

Umut Yıldız

NASA’nın Mars’a gönderdiği “Perseverance” adlı robotun çalışmalarını anlatan Yıldız, “Küçük bir robot değil, bir cip büyüklüğünde. Bunun yanında bir de helikopter gönderildi.” dedi.

Helikopterin beklenenden çok daha uzun süre çalıştığını dile getiren Yıldız, şunları kaydetti:

“Buradan şunu görebiliyoruz, artık Mars’ta bir uçan araç çalıştıracak seviyemizin olduğunu biliyoruz. Perseverance robotunun en büyük amacı orada yaşam bulmaya çalışmak. Yaşam var mı, yok mu bilmiyoruz ama sıvı suyun olduğunu biliyoruz. Milyarlarca yıl önce oradaki suyla beraber belki bir yaşam oluşmuştur diye düşünüyoruz.”

“MARS’TA YAŞAM BULABİLİRİZ”

“Belki bulacağız, belki bulamayacağız ama şu anda bu araç araştırmasına devam ediyor. Umuyorum ki yakın zamanda güzel bir haber alırız, Mars’ta yaşam bulabiliriz.”

BAĞLANTILI HABER: VİDEO: İŞTE AZİM’İN MARS’A İNİŞ ANI

“Perseverance robotu birkaç yüz bin fotoğraf gönderdi. Mars’ta şu anda sıvı su yok ama yüzey kabuğunun altında buzlu, donmuş suya rastladığımızı rahatlıkla söyleyebiliriz. Daha da altta, hani toprak altı göletler vardır ya, bu şekilde göletleri de bulduk. Kısacası çok yaklaşmış durumdayız.”

“Yaşamla ilişkilendirdiğimiz şey de genelde sudur. Su gördüğümüz yerde yaşam olabilir diyebiliriz. Belki buradan bir şey çıkarabiliriz. Eskiden Mars’ta sıvı suyun olduğunu da tortul kayalardan anlıyoruz. Oradan mutlaka su geçmesi gerekiyor ki o taşlar yuvarlak hale gelsin. Uydu fotoğraflarından nehirlerin geçtiği yolları da biliyoruz.”

BAĞLANTILI HABER: TIKLAYIN, MARS YOLCUSU ARAÇTAN UZAYIN SESİNİ DİNLEYİN

“Demek ki burada eskiden sıvı su var ama bu suyun ne kadar orada kaldığını bilmiyoruz. Belki 50 yıl, belki 500 bin sene kaldı. Mars’ın 4,5 milyar yıllık tarihi var. Orada eskiden su olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.”

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST

Bursa’da uzay ve havacılık konusunda heyecan ve farkındalık oluşturmak amacıyla kurulan Gökmen Uzay ve Havacılık Eğitim Merkezi’ni (GUHEM) ziyaret eden Yıldız, Türkiye Uzay Ajansı’nın çalışmalarına da değindi:

BAĞLANTILI HABER: “TÜRKİYE 10 UZAY HEDEFİNDE MESAFE ALMIŞ DURUMDA”

“Bir yol haritası çizilmiş durumda. İlk hedef, 2023’te Ay’a sert iniş, ondan sonra da yumuşak iniş yapmak. Takip ettiğim kadarıyla gerçekleşebilme ihtimalini görüyoruz. En azından elimizde bir plan var. Bu plana göre de bir şeyler devam eder ve başarabiliriz. Madem bir uzay ajansımız var. 5-10 yıllık planlardan ziyade çok daha uzun süreli planlamaları şimdiden konuşmamız gerekiyor.”