Home MARS NASA’NIN InSight’I, MARS’TA KAZIYA BAŞLADI
MARS - 21 Ekim 2019

NASA’NIN InSight’I, MARS’TA KAZIYA BAŞLADI

InSight 7 aylık gecikme sonrası Kızıl Gezegen'de kazıya başladı. 'Mekanik köstebek' Mars toprağını 2 santimetrelik kazıyı başardı.

Hazırlayan: Berna JOLLIFFE

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Araştırmaları Merkezi’nin (NASA) InSight’ı 7 aylık gecikme ile Mars’ta kazıya başladı. NASA, mekanik köstebeğin geçtiğimiz hafta boyunca çalışıp ancak 2 santimetrelik kazıyı başardığını duyurdu. Bu, bir bebek adımı olarak görülse de 1 haftada 2 santimetre delebilmiş olması bile bir gelişme olarak görüldü ve bilim insanlarını heyecanlandırmaya yetti. 

Insight 7 aylık gecikme sonrası Mars’ı böyle deldi.

NASA, ALMAN UZAY MERKEZİ’YLE ÜRETTİ

Öncelikle InSight’ı tanıyalım… Atlas V-401 roketiyle fırlatılan InSight 26 Kasım 2018’de Kızıl Gezegen’in Elysium Planitia bölgesine indi. Yolculuk 483 milyon kilometre sürdü. Görevi toprağı delip gezegenin kaya sistemini çözmekti… NASA’nın Alman Havacılık ve Uzay Merkezi DLR ile ortak üretilen InSight’ın peşini problemler bırakmadı. Neyse ki 7 aylık uğraşıdan sonra kazıcı, Kızıl Gezegen’i delerek ilerliyor.

Deneyin liderliğini yapan bilim insanı Tilman Spohn, Alman Uzay Merkezi’nden yaptığı açıklamada “Köstebeğimizin hiç durmadan ilerlemesi için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

BUGÜN 2 CM… HEDEF 5 METRE DELMEK

Alman yapımı bu aracın Mars’ta 5 metre derinliğe kazı yapması bekleniyor. Geçtiğimiz Mart’ta kazı çalışmasına başlar başlamaz birden arızalanıp durduğu için pek bir ilerleme kaydedemedi.

Geçtiğimiz haftalarda mühendisler B Planı’na geçtiler. Kazıya yardım edebilmesi için yedek robot kol, 15 derecelik baskı ile destek veriyor ve bu da kazıya devam etmesi için gerekli sürtünmeyi sağlıyor.

Insight’ın Mars toprağına 15 derecelik ‘saldırısı.’

220 KEZ ÇEKİÇLEDİ AMA YETMEZ, DEVAM

8 Ekim’den bu yana, ‘mekanik köstebek’ 220 kere çekiçledi. Bu darbelerle yavaş, fakat azimle ilerlemeye devam ediyor. Bilim insanları bu işin zaman alacağını ve ne kadar derine gidebileceğini görmek için daha çok çekiç sallaması gerektiğini söylüyor.

  • Mini-bilgi: InSight, gezegendeki sismik aktiviteyi ölçmek ve gezegenin iç yapısının 3D modellerini oluşturmak için Mars yüzeyine SEIS adında bir sismograf yerleştirmiştir.
  • Mini-bilgi 2: 830 milyon dolara mal olan InSight’ın açılımı: Interior Exploration using Seismic Investigations Geodesy and Heat Transport.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: MARS İLE DÜNYA ARASINDA ÖLÜM SESSİZLİĞİ BAŞLIYOR

SOKAK RÖPORTAJI: “MARS’A ESKİ EŞİMİ GÖNDERİRDİM, BETER OLSUN, ÖLSÜN AÇLIKTAN”

‘ASTRONOTLAR, MÜSLÜM VE BEN FERO DİNLESİN’