Home MARS ‘TATİLCİLER’E TAVSİYE: İŞTE MARS’TA GEZİLECEK 8 NOKTA!
MARS - UZAYRAZZİ - 15 Nisan 2019

‘TATİLCİLER’E TAVSİYE: İŞTE MARS’TA GEZİLECEK 8 NOKTA!

"İstanbul'a yakın tatil kaçamakları", "Türkiye'nin cennet mekanları" başlıklarına alışkındık. Sıradışı tatil arayanlar bir de buna bakın.

Dünya bize yetmedi, Mars tatil paketleri açıklandı! Dünyaca ünlü Space.com internet sitesi, gelecekte Mars’a tatile gitmeyi planlayanlara 8 maddelik ‘gezi rehberi’ hazırladı. Dış Haberler Servisimiz de bu rehberi sizler için çevirdi… Buyrun Mars gezimiz başlıyor.


Olimpos Dağı

Kızıl Gezegen’de yer alan Tharsis Volkanik Bölgesi’nde bulunan Olimpos Dağı, Güneş Sistemi’nin en sıradışı yanardağıdır. NASA’ya göre büyüklüğü Arizona eyaleti (Yüzölçümü 295.260 km2) kadardır. Yüksekliği ise 25 km’dir. Yani Olimpos, Dünya’nın en yüksek yeri olan Everest’in (8.9 km) tam 3 katı yüksekliktedir.


Tharsis Volkanları

Siz Olimpos Dağı’nı tırmanırken, etrafınıza da bakmayı ihmal etmeyin! Çünkü 4 bin kilometrelik Tharsis Bölgesi’nde 12 başka ve büyük yanardağları göreceksiniz. NASA’ya göre bu volkanlar 2 milyar yıl boyunca lav püskürttüler. 1980’de Viking 1’in çektiği bu fotoğrafta 3 volkanı görebilirsiniz: Ascraeus, Pavonis ve Arsia…


Mariner Vadisi

Mars sadece Güneş Sistemi’nin en büyük volkanik yapısına değil, en büyük kanyonuna da sahiptir: Karşınızda Latince ismiyle Valles Marineris, yani Mariner Vadisi. İsmini 1971-72 yıllarında vadiyi inceleyen Mariner 9 Mars sondasından alan Valles Marineris, Tharsis Bölgesi’nin doğusundan başlayıp ekvatora kadar yayılan 3 bin kilometrelik kanyon sistemidir. Gözünüzde canlanması açısından söylemek gerekirse bu alan, Amerika’daki 800 km’lik Büyük Kanyon’un yaklaşık 4 katıdır. Oluşumuyla ilgili en yaygın teori ise Tharsis’te volkanlar yükselirken, doğusunda yarıkların oluştuğu yönündedir… Zamanla bu yarıklar Mariner Vadisi’ne dönüşmüştür.


Güney ve Kuzey Kutupları

Mars’ta iki buzul kutup bulunmaktadır. Fotoğrafta görülen Kuzey Kutbu’yla ilgili bilgileri 2008 yılında Phoenix sondası sayesinde elde edildi.


Gale Krateri ve Aeolis Dağı

Curiosity aracının 2012 yılında iniş yaptığı Gale Krateri, Kızıl Gezegen’de bir zamanlar var olan suyun depolarından biriydi. Cihazın yaptığı araştırmalar bölgedeki kaya oluşumunun 3.5 milyar yaşında olduğunu gösteriyor. Hemen yan tarafında da Aeolis Dağı, nam-ı diğer Keskin Dağ…


Medusae Fossae

İsmini Yunan Mitolojisi’nde geçen Medusa’dan alan Medusae Fossae Oluşumu, Mars’ın en sıradışı noktalarından biridir. ABD’nin yüzölçümü olarak 5’te 1’i büyüklüğünde olan Oluşum’la ilgili araştırmalar sürüyor. Araştırmacılar “Volkanlar Medusae Fossae’yi nasıl oluşturdu?” sorusuna hala kesin bir yanıt bulamazken, 2018 yılında yayınlanan bir makalede “500 milyon yıl süren lav patlamaları etkili oldu” iddiasına bulunuldu. En magazinsel yaklaşım ise “Burası Mars’ta UFO’ların düşmüş olabileceği bölge olabilir” oldu.


Hale Krateri’ndeki Yamaç

Bir şelale düşünün… Şarıl şarıl sular akıyor aşağıya… İşte fotoğrafta görülen Hale Krateri’nde oluşan yamaçtaki çiz çizgi izlerin de bir zamanlar buradan akan sular nedeniyle oluştuğu düşünülüyor.


Noctis Labyrinthus

Tharsis’le Valles Marineris arasında yer olan bu bölgenin Latince ismi, Türkçe ‘Gece Labirenti’ anlamına geliyor. Fotoğraftaki kum tepelerine dikkat. Bunlar da Kızıl Gezegen’de bir zamanlar su olduğunun kanıtı…

Fotoğraflar: NASA ve ESA

BAĞLANTILI HABER MAKALELER: UZAY TURİZMİ, ZENGİNLERİN DÜNYA’DAN KAÇMA BAHANESİ Mİ?

UZAY TURİSTLERİNE ‘UZAY YOLU’ KIYAFETİ

2023 YILINDA HER 32 SAATTE BİR UZAYA TURİST TAŞIYACAK