Home UZAYONOMİ 2019’DA 4 KİŞİLİK BİR AİLE HABERLEŞMEYE 3225 TL HARCADI
UZAYONOMİ - 3 Ocak 2020

2019’DA 4 KİŞİLİK BİR AİLE HABERLEŞMEYE 3225 TL HARCADI

Evde sabit telefon, internet aboneliği ve her bireyi cep hattı olan 4 kişilik bir ailenin ödediği aylık bedel vergilerle ortalama 268,83 TL.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) yayınladığı veriler ile Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği’nin (TELKODER) sektör değerlendirmesinden ilginç rakamlar çıktı:

  • Türkiye’de 2019 yılında evlerinde bir sabit telefon ile genişbant internet aboneliği bulunan ve her bireyi cep telefonu hattı sahibi olan 4 kişilik bir ailenin aylık ortalama haberleşme gideri vergiler dâhil ortalama 268,83 TL…
  • Bu haberleşme gideri yıllık 3.225 TL’ye ulaşıyor.
  • Bu rakamın 655 TL’si devlete ödenen vergi…
  • Sabit telefona vergiler dâhil aylık ortalama 38,23 TL ödeniyor.

2018’DE ÖDENİLEN BEDEL 2878 TL’YDİ

  • 3 GSM operatörünün abonelerinin ortalama aylık ödemeleri ise vergiler dâhil 42,4 TL’ye ulaştı.
  • Sabit internet bağlantısı için ise aylık ortalama vergiler dâhil 60,9 TL ödeniyor.
  • Evlerinde bir sabit telefon ile genişbant internet aboneliği bulunan ve her bireyi cep telefonu hattı sahibi olan 4 kişilik bir aile, haberleşme gideri için devlete aylık 54,61 TL vergi ödüyor. Bu rakam yılda yaklaşık 655 TL’yi buluyor.
  • 2018 yılında yapılan analizde 4 kişilik bir ailenin haberleşme giderleri yaklaşık 2.878 TL; devlete ödenen verginin ise 584 TL olduğu hesaplanmıştı.
Fotoğraflar: Freepik.

TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu: “TELKODER olarak her yıl açıkladığımız iletişim harcamaları raporumuza baktığımızda bu yıl döviz kurlarının ve sektörde yapılan zamların etkisiyle giderlerin arttığını görüyoruz. Burada kullanıcıları yüksek vergiler de epey zorluyor.”

BAĞLANTILI HABER: “TÜRKİYE’DEKİ OYUNCU SAYISI 30 MİLYONDAN FAZLA”

“DÜNYA’NIN HİÇBİR YERİNDE BÖYLE BİR VERGİ ALINMIYOR”

“Özellikle 1999 Gölcük depremiyle hayatımıza geçici olarak giren Özel İletişim Vergisi’nin 20 yıldır alınması büyük bir sorun teşkil ediyor. Dünya’nın hiçbir yerinde böyle bir vergi alınmıyor. Bizde de bir an önce kaldırılması gerekiyor. 2020 yılında hem serbestleşmenin hızlandırılarak rekabetin arttırılması hem de bu vergi yüklerinin hafifletilmesi hususunda devletin gerekli yaklaşımı göstereceğine inanıyoruz.”

BAĞLANTILI HABER: İNTERNET NEDEN BAZEN DURDUK YERE KOPAR?

“TELKODER’in açıkladığı giderlere, haberleşme cihazlarının bedelleri dâhil değil… Telefon değiştirme sıklığımızın döviz kurlarındaki artış ve taksit düzenlemeleri nedeniyle azaldı. Bu gelişme aile ekonomileri için umut verici. Son iki yıl içinde telefon değiştirenlerin oranı yüzde 64’ten yüzde 58’e düştü. Bu düşüş, ithal telefonlar üzerindeki fiyat baskısının yeni telefon alma isteğini etkilediğini gösteriyor.”

BAĞLANTILI HABER: TÜRKİYE’DE CEP TELEFONU ABONE SAYISI 80 MİLYONU GEÇTİ