Home UZAYONOMİ 5 MİLYAR DOLAR DEĞERİNDEKİ ASTEROİT DÜNYA’YA TEĞET GEÇECEK
UZAYONOMİ - 9 Aralık 2021

5 MİLYAR DOLAR DEĞERİNDEKİ ASTEROİT DÜNYA’YA TEĞET GEÇECEK

NASA, nikel, demir ve kobalt yataklarına sahip asteroitin 11 Atalık’ta Dünya’nın yakınından geçeceğini açıkladı.

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, Eyfel Kulesi’nden de daha büyük olduğu söylendiği asteroitin Dünya’nın yanından zarar vermeden geçeceğini açıkladı.

4660 Nereus adlı yumurta şeklindeki asteroit, 330 metre uzunluğunda ve 11 Aralık Cumartesi günü 23.700 km/s hızla hareket ederek Dünya’nın yörüngesine girecek.

Asteroitin çarpmadan belirli bir mesafeden Dünya’nın yanından geçmesi bekleniyor.

BAĞLANTILI HABER: ‘2700 MEGATON TNT ETKİSİNDEKİ ASTEROİT EKİM’DE DÜNYA’YA ÇARPABİLİR’

Nereus, adını Dünya’nın kişileşmesi olan Gaia’nın oğlu olan Yunan deniz tanrısından alıyor.

Asteroit, Dünya ile Ay arasındaki mesafenin yaklaşık 10 katı olan yaklaşık 3,86 milyon km uzaklıkta olacak. Bu mesafe büyük gözükse de evren için aslında küçük bir mesafe.

BAĞLANTILI HABER: “ASTEROİT EROS’TA UZAYLI ÜSSÜ” İDDİASI

NASA, Dünya’nın 193 milyon kilometre yakınına gelen herhangi bir uzay nesnesini “Dünya’ya yakın bir nesne” olarak ve 7,5 milyon km içindeki herhangi bir hızlı hareket eden nesneyi “potansiyel olarak tehlikeli” olarak belirleniyor.

10 YIL SONRA UĞRAYACAK

İlk olarak 1982’de keşfedilen Nereus’un 1.82 yıllık Güneş yörüngesi, onu neredeyse her 10 yılda bir Dünya’ya yaklaştırıyor. Nereus güneş sistemi bölgemizi çok sık ziyaret ettiğinden NASA ve Japon uzay ajansı JAXA, bir zamanlar JAXA’nın Hayabusa uzay aracını kullanarak buradan bir örnek toplamayı düşündüler. Ancak sonra başka bir asteroide uğramaya karar verdi.

NASA, Nereus’un Dünya’ya bir sonraki yakın yaklaşımını 2 Mart 2031 ve Kasım 2050’de yapacağını tahmin ediyor.

BAĞLANTILI HABER: NASA, ‘DART’LA VURACAĞI ASTEROİTİN YÖNÜNÜ DEĞİŞTİRECEK

Nereus’un NASA tarafından gönderilen potansiyel bir robotik araç için hedef olmanın ötesinde, potansiyel uzay madenciliği için de cazip bir ödül olmasıdır.

600.000’den fazla asteroiti izleyen bir veri tabanı olan Asterank, asteroidin toplam 4,71 milyar dolar değerinde nikel, demir ve kobalt yataklarına sahip olduğunu tahmin ediyor.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBELinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST