Home UZAYONOMİ 65 YAŞÜSTÜ DE KRİPTO PARACI ÇIKTI!
UZAYONOMİ - 16 Kasım 2019

65 YAŞÜSTÜ DE KRİPTO PARACI ÇIKTI!

Z Kuşağı kripto paraya güveniyormuş. Normal! Şaşırtıcı olan 65 yaş üstünün yarısından fazlasının kripto paracı olması...

Araştırmayı yapan kurum, uluslararası danışmanlık, denetim ve vergi firması KPMG… Amerika’daki araştırmanın sonucu her yerde aynı başlıkla yayınlandı: “Z Kuşağı kripto paraya güveniyor.” Araştırma sonucu şöyle:

  • ABD’de yaşayan 18-24 yaş arası gençlerin yüzde 83’ü kripto paraların geleceğiyle yakından ilgileniyor.
  • ABD’lilerin yüzde 82’si kripto paraları, banka, restoran gibi yerlerin ‘müşteri sadakat programlarında’ kullanmaya istekli.
  • Gençlerin, son iki yılda zayıf performans sergileyen kripto paralara olan güveni kaybolmadı.
  • ABD’lilerin yüzde 63’ü kripto paraların kolay bir ödeme yöntemi olduğunu düşünüyor.
  • Yüzde 66’sı kripto paraları sıradan bir alışverişte kullanmaktansa, müşterisi oldukları firmaların ‘sadakat programlarında’ kullanmayı tercih edebileceklerini vurguladı.
  • Yüzde 82’si de kripto paraları halihazırda dahil oldukları ‘sadakat programlarında’ kullanmaya istekli olduklarını ifade etti.

Buraya kadar normal. Şaşırtan tarafı ise kripto paraların sadece Z Kuşağı’nın ilgi alanı içinde olmaması… Kripto paranın “Dijital para, kağıt paranın yerini tutmaz” dediği düşünülen 65 yaş ve üstünü de etkilediği ortaya çıktı. Araştırmaya katılan 65 yaş ve üstündeki katılımcıların yarısından fazlası da kripto paralara ilgi duyduklarını belirtti.

ANAHTAR SADAKAT PROGRAMLARINDA

Hangi sektörlerin ‘sadakat programlarını’ kullandıkları sorulduğunda katılımcıların verdikleri cevaplar şöyle sıralandı:

  • Banka ve kredi kartı firmaları (yüzde 87)
  • Restoran ve kahve dükkanları (yüzde 86)
  • Elektronik mağazaları (yüzde 81)
  • Medya ve telekom firmaları (yüzde 79)

Katılımcıların yüzde 60’ı kripto paraları kullanmak için sadece büyük markaları tercih etmeyeceklerini, küçük işletmelere de sıcak baktıklarını söylerken, yüzde 64’ü bu paraları e-ticarette kullanabileceğini belirtti.

“YATIRIMCIYA GÖRE TİCARETİN GELECEĞİ KRİPTO PARADA”

Kerem Vardar

KPMG Türkiye Finansal Hizmetler Sektör Lideri Kerem Vardar da kripto paraların yaygınlaşması için tüketiciye kolay ve çekici bir deneyim imkanı sunmak gerektiğini, bunun içinde ‘sadakat programlarının’ iyi bir fırsat sunduğunu kaydetti. Kerem Vardar “Birçok yatırımcı, ticaretin geleceğinin kripto paralarda olduğunu düşünüyor. Yakın gelecekte geleneksel ticaret yöntemlerine alternatif olacaklar. Sadakat programları sayesinde kripto para kullanımının yaygınlaştırılması daha kolay gerçekleşebilir” diye konuştu.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: “FACEBOOK’UN PARASINI AVRUPA’DA İSTEMİYORUZ”

BITCOIN’CİLER DİKKAT, ELİNİZDE AVUÇ AVUÇ ‘ÇAY PULU’ OLMASIN?!

‘ASTRONOTLAR, MÜSLÜM VE BEN FERO DİNLESİN’