Home UZAYONOMİ ABD, RUSYA’YA SOYUZ İÇİN 4 MİLYAR $ ÖDEDİ!
UZAYONOMİ - 17 Kasım 2019

ABD, RUSYA’YA SOYUZ İÇİN 4 MİLYAR $ ÖDEDİ!

NASA'nın 70 Amerikan astronotunu Uluslararası Uzay İstasyonu'na taşıması için Rusya'ya bugüne kadar 3.9 milyar dolar ödediği rapor edildi.

Amerika, maliyetlerinden dolayı roket programını 2011 yılında askıya aldı. O günden bu yana Amerikan astronotlarını Uluslararası Uzay İstasyonu‘na Rusya taşıyor. Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Araştırmaları Merkezi NASA’da görevli müfettiş General Paul Martin işte bu olayın maliyetini raporladı. “Amerikan roketleri ve Rus Soyuz roketleriyle Uluslararası Uzay İstasyonu’na 85 insanlı uçuşla tam 239 astronot ve kozmonot taşındı” bilgisiyle rapora başlayan Paul Martin hesabı şöyle açıyor:

ASTRONOT SAYISI AZALTILACAK, SADECE KOMUTA EDECEKLER

“Temmuz 2019 itibariyle NASA, Soyuz programlarında 70 koltuk kiralamıştır. 70 astronotun Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşınması karşılığında 3.9 milyar dolar ödeme yapılmıştır.”

Soyuz TMA-6, Uluslararası Uzay İstasyonu’na yanaşırken…

Yeni uçuşlar için kısıtlamaya gidilmesi yönünde tavsiye yazan Paul Martin “2020 ilkbaharı itibariyle Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki astronot sayısının 3’ten 1’e indirilmesi doğru olacaktır. Amerikan astronotları uzaydaki deney ve araştırma işlerinden çekilmeli, sadece istasyonun komutasıyla ilgilenmeli” diye yazdı.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: RUSYA: “TÜRK ASTRONOT GÖNDERECEĞİZ”

KOZMONOTLARIN ‘HAYATTA KALMA KİTİ’NE SİLAH KONULACAK

VİDEO: UZAYDA 197 GÜN KALDI, DÜNYA’DA YÜRÜYEMEDİ