Home UZAYONOMİ ABD’Lİ SENATÖR: “FACEBOOK’UN PATRONU HAPİS CEZASI ALMALI”
UZAYONOMİ - 7 Eylül 2019

ABD’Lİ SENATÖR: “FACEBOOK’UN PATRONU HAPİS CEZASI ALMALI”

Oregon Senatörü, gizlilik ihlalinden para cezasına çarptırılan Mark Zuckerberg'in hapse girmesi gerektiğini söyledi.

Dünyanın en büyük platformu Facebook, gizlilik ihlali soruşturmasının artçılarıyla uğraşmaya devam ediyor. Para cezası alan Facebook’un patronu Mark Zuckerberg’e bir kesimden saldırılar sürüyor. Önce New York Üniversitesi’nde ekonomi profesörü olan Scott Galway ortaya çıktı.

“ZUCKERBERG DÜNYANIN EN TEHLİKELİ KİŞİSİ”

Profesör Scott Galway, Mark Zuckerberg’i “Dünyanın en tehlikeli kişisi” ilan etti ve tüm dünyanın ona karşı dikkatli olması gerektiğini belirtti. Şimdi de ABD’li Senatör Ron Wyden kılıçları çekti. 70 yaşındaki Ron Wyden herhangi bir senatör değil… 1996’den bu yana Oregon’un kıdemli senatörü olmasından dolayı şu sözleri büyük önem taşıyor.

KIDEMLİ SENATÖR: “BİZE TEKRAR TEKRAR YALAN SÖYLEDİ”

“Mark Zuckerberg, Amerikan halkına gizlilik konusunda tekrar tekrar yalanlar söyledi. Bence Facebook değil, Mark Zuckerberg şahsi olarak sorumlu tutulmalıydı. Para cezasından… bence hapis cezasına kadar…”

“CEO YALAN SÖYLÜYORSA, SORUMLU O’DUR”

Oregon gazetesi Willamette Week’e konuşan senatörün salvoları bununla da kalmadı: “Bir finansal sorguda, CEO ya da yöneticiler finansla ilgili yalan söylerlerse, artık onlar sorumludur.” Bu cümleler, sosyal medyada “Mark Zuckerberg hapse mi girecek?” diye yorumlandı.

ABD’de gizlilik sorunlarını inceleyen kurum olan Federal Ticaret Komisyonu, Facebook’a 5 milyar dolar ceza kesmişti.