Home UZAYONOMİ ALİBABA’NIN REKOR HALKA ARZINDA GONGU BİR TÜRK ÇALDI
UZAYONOMİ - 27 Kasım 2019

ALİBABA’NIN REKOR HALKA ARZINDA GONGU BİR TÜRK ÇALDI

E-ticaret devi Alibaba, Hong Kong Borsası'nda halka arzından 11.3 milyar dolar gelir elde ederek rekor kırdı. Halka arzı için düzenlenen törende açılış gongunu E-bebek'in Genel Müdürü Halil Erdoğmuş çaldı.

Çinli online alışveriş devi Alibaba Group’un hisseleri New York’tan sonra Hong Kong borsasında da işlem görmeye başladı. Şirketin halka arzı için düzenlenen törende, AliBABA’nın hisseleri E-bebek’in Genel Müdürü Halil Erdoğmuş ‘un gongu vurmasının ardından işlem görmeye başladı.

Her şeyin e-bebek olarak geçen yıl Aliexpress ile çalışmaya karar vermeleri ile başladığını belirten E-bebek’in Genel Müdürü Halil Erdoğmuş, “Aliexpress bu yıl Çin dışındaki üreticilerin, satıcıların ürünlerini de dünya ile buluşturacak bir platformu hayata geçirdi. Biz de E-bebek olarak bu deneyimi yaşayan ilk tedarikçilerinden birisi olmuştuk. Hayatım boyunca çok farklı deneyimler yaşadım. Bununla birlikte yaklaşık 15 milyar dolarlık Alibaba halka arzının Hong Kong Borsası’nda gongunu çalan iki kişiden birisi olmak, tüm yaşadıklarımdan farklıydı” dedi.

2019’UN EN DEĞERLİ HALKA ARZI

Çinli online alışveriş devi Alibaba, Hong Kong Borsası’nda halka arzının gerçekleştiği ilk işlem gününde %6’nın üzerinde değer kazandı. Halka arzdan 11.3 milyar ABD doları elde eden Alibaba, böylelikle Uber’in 8 milyar ABD dolarlık rakamını geçerek, 2019 yılının en değerli halka arzı oldu.

Fotoğraf ve video: Youtube

BAĞLANTILI HABERLER:

CALL OF DUTY’DE ZOMBİ ZAMANI

“DÖNÜŞ” ÜÇLEMESİ

STARTUP’ÇILARA MÜJDE: ‘GİRİŞİM ŞİRKET’ GELİYOR