Home UZAYONOMİ AMERİKA İLE LÜKSEMBURG UZAY İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALADI
UZAYONOMİ - 15 Mayıs 2019

AMERİKA İLE LÜKSEMBURG UZAY İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALADI

Başlığı okuyanlar arasında “Hadi Amerika’yı anladık da Lüksemburg nere, uzay nere” diyenler olduğuna eminiz.

Lüksemburg’un 2016 yılında başlattığı uzay çalışmalarını bilmiyorsanız, böyle düşünmeniz çok normal. Ancak 591 bin nüfuslu, 2.586 km² yüzölçümlü bu ülke son 5 yılda yaptığı uzay ataklarıyla uluslararası alanda oldukça öne çıktı ve 10 Mayıs 2019’da Amerika ile uzay işbirliği anlaşması imzaladı.

Amerika adına imzayı Ticaret Bakanı Wilbur Ross, Lüksemburg adına ise Başbakan Yardımcısı Étienne Schneider attı. Birlikte poz veren ikili anlaşmanın içeriği, işbirliğinin neleri kapsadığı hakkında detaylı bilgi vermedi. Yalnızca Lüksemburg hükümetinden “Bu anlaşma, iki ülke arasındaki resmi diyaloğu artıracak, uzayla ilgili girişimlerde paylaşımlara neden olacaktır” şeklinde bir açıklama geldi.

UZAYIN GİZLİ YATIRIMCISI LÜKSEMBURG

Peki ne oldu da bu küçük ülke bir anda uzay endüstrisinin aranılan yüzü oldu? İşte 2016’dan bu yana atılan adımlar:

  • SpaceResources.lu adlı girişim hayata geçirildi. İlk hedef başta asteroit madenciliği olmak üzere uzay çalışmaları yapacak şirket ya da startup’lara destek olmaktı.
  • Kısa sürede oluşuma ilgi yoğun oldu ve Ulusal Uzay Dairesi kurulması için kollar sıvandı.
  • Uzay araştırmaları yapan 20 şirket Lüksemburg’a geldi ve teşvikler sayesinde Avrupa merkezlerini bu ülkede kurma kararı aldı.
  • 2017 yılında Lüksemburg Meclisi, bu ülkede çalışma yapmak isteyen şirketlere kolaylıklar sağlayan Uzay Kaynakları yasasını onadı.
   UZAYNEWS YAZIİŞLERİ


Görüntüler Lüksemburg Başbakanlık sitesinden alınmıştır.