Home UZAYONOMİ APPLE CARD’IN BAŞI DERTTE
UZAYONOMİ - 11 Kasım 2019

APPLE CARD’IN BAŞI DERTTE

Apple'ın çıkardığı kredi kartı Apple Card'ın kadınlara ve erkeklere sunduğu kredi kartı limitlerindeki farklılıklar tepki çekti. Kadın ve erkekler arasındaki limit farkının 20 kat olması sonucu New York Finansal Hizmetler Departmanı, Apple hakkında soruşturma açtı.

New York Finansal Hizmetler Departmanı, Apple’ın kredi kartı hizmetleri için iş birliği yaptığı Goldman Sachs’ın algoritmasının kredi sınırlarını belirlemede, kadınlara karşı ayrımcılık yaptığı iddiaları üzerine soruşturma başlattı.

Steve Wozniak

Teknoloji girişimcisi David Heinemeier Hansson, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Apple’ın kendisine eşinden 20 kat daha fazla kredi limiti verdiği paylaşımında bulundu. Apple’ın kurucularından Steve Wozniak da kredi kartının limitinin, eşininkinden 10 kat fazla olduğunu iddia etti.

Bloomberg’in haberine göre, New York Finansal Hizmetler Departmanı da teknoloji devi Apple’a kadın ve erkeklere farklı kredi kartı limitleri sunarak ”cinsiyetçilik” yaptığı iddiasından ötürü soruşturma açtı. ”Apple Card”ı ağustos ayında piyasaya süren Apple ise söz konusu iddialara ilişkin henüz bir açıklama yapmadı.

GOLDMAN SACHS: “CİNSİYETE GÖRE KARAR VERMEDİK”

Business Insider’ın haberine göre; kredi kartı algoritmasına sahip Goldman Sachs ise iddiaları reddederken “Cinsiyete göre karar vermedik, vermeyeceğiz” açıklaması yaptı.

Fotoğraflar: Twitter

BAĞLANTILI HABERLER:

İSTEDİĞİN KİŞİYİ SEÇ; ROBOTU EVİNE GELSİN!

DARWİN’İN TEORİSİ HACKLENDİ Mİ?

ATATÜRK: “BİR GÜN İNSANOĞLU TAYYARESİZ DE GEZEGENLERE GİDECEK”