Home UZAYONOMİ APPLE “ESKİ iPHONE’LARI YAVAŞLATMA” CEZASI ALDI
UZAYONOMİ - 10 Şubat 2020

APPLE “ESKİ iPHONE’LARI YAVAŞLATMA” CEZASI ALDI

Teknoloji devi Apple, tüketiciyi uyarmadan eski iPhone'ları yavaşlattığı gerekçesiyle Fransa'da 25 milyon Euro ceza aldı.

Teknoloji dünyasında konuşulan gerçektir: İki tip Apple’cı var… İlki sadık Apple’cılar. Apple ne piyasaya sürerse sürsün ses çıkartmadan satın alır, her yeni modelle eskisini çöpe atar. İkincisi de “Kızarız ama yine de severiz” diyen Apple’cılar. Neden? Çünkü Apple yıllarca “Her çıkan modeli satılsın diye eski modellerinden tüketiciyi soğutur” diye eleştirildi. Keza eleştiriler artınca 2017 yılında da Apple eski iPhone’larını yavaşlattığını kabul etmişti.

Apple anlaşmaya gitti, cezayı ödemeyi kabul etti.

Gelinen son nokta şu: Apple, tüketiciyi uyarmadan eski iPhone’ları yavaşlattığı gerekçesiyle Fransa’da 25 milyon Euro ceza aldı. Fransa Rekabet ve Yolsuzluklara Karşı Mücadele Örgütü DGCCRF’nin başlattığı soruşturmada şirketi şöyle suçladı: “iPhone kullanıcılarını iOS güncellemelerinin (10.2.1 ve 11.2) cihazlarını yavaşlatır diye uyarmadın.”

HANGİ ÜRÜNLER YAVAŞLATILDI?

Anlaşma yoluna giden Apple cezayı ödeme ve cezayla ilgili açıklamaları sitelerinde Fransızca olarak yayımlama kararı aldı.

BBC‘ye göre şu ürünlerde ‘yavaşlama’ oldu:

  • iPhone 6, 6 Plus, 6S, 6S Plus
  • iPhone SE
  • iPhone 7 ve 7 Plus
  • iPhone 8 ve 8 Plus (iOS 12.1 veya üstü)
  • iPhone X (iOS 12.1 veya üstü)
  • iPhone XS, XS Max ve XR (iOS 13.1 veya üstü)

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: APPLE ÜRÜNLERİ NEDEN ÇOK PAHALI?

POPÜLER UYGULAMAYI APPLE VE GOOGLE KALDIRDI!

APPLE’A BİR GARİP DAVA: “SİZİN YÜZÜNÜZDEN GAY OLDUM.”