Home UZAYONOMİ ASTRONOTLAR UZAYDA İLK ÇİMENTOYU YAPTI!
UZAYONOMİ - 20 Eylül 2019

ASTRONOTLAR UZAYDA İLK ÇİMENTOYU YAPTI!

İlk deneyin sonucu: 'Uzay çimento'su ile 'Dünya çimentosu' farklı... Hedef, Mars'ta evler inşa etmek... O yüzden çalışmalara devam...

Hazırlayan: Berna JOLLIFFE

Ay’da veya Mars’ta ya da başka bir gezegende insanoğlunun kalıcı olarak kendine bir yer edinmesi çok zor bir  fikir olarak görülebilir. Tabii ki oraya yolculuk yapmak gerekecek ve yolculuktan sonra orada kalmak gerekecek. İnşa edilecek yapılar, binalar neye benzeyecek? Hatta neyle yapılacak? Şimdi NASA ekipleri ‘beton bina’ olasılığını araştırmaya başladı.

YERÇEKİMSİZ ORTAMDA BETONA ULAŞMA ÇABASI 

Beton, Dünya’da işe yarasa da uzayda başarılı olacağı garanti değil çünkü uzayda yerçekimi farklı çalışıyor. Çimentonun katılaşma projesi, mikro yerçekimi araştırmasında uzayda katılaşıp işe yararlığını kanıtlamak için Dünya yerçekiminden yoksun ortamda (C3S) kalsiyum silikat 3 ve suyu karıştırdılar.
DÜNYA’DAN GÖTÜRMEK ZOR, ORADA YAPACAĞIZ!
Beton kullanma sebebi, sağlamlığı ve diğer birçok materyalden daha iyi koruması. Ayrıca beton karışımı uzaydaki yerel malzemeler, yani ay tozu kullanılarak da yapılabileceğinden daha kolay, ekonomik ve pratik bir malzeme olarak düşünüldü. Diyelim ki; insanoğlu Mars ve Ay’da koloni kurmaya başladı, bu malzemeyi Dünya’dan götürmek hem zor hem pahalı hem de çok uzun zaman alıcı bir proje olacağından, yerel malzeme kullanmak çok akıllıca.
‘UZAY ÇİMENTOSU’NU GÖZLEMLEDİLER
Çok basit bir yapı malzemesi diye düşünsek de çimento yapısal olarak karmaşık sayılır. Çimento tozu suda eridiğinde kristaller oluşur ve birbirine yapışır ve malzemenin moleküler yapısını değiştirir.
Araştırmacılar, Dünya’daki çimento örneklerini uzaydakilerle karşılaştırdılar; hem de mikro yerçekiminde çimentonun nasıl oluştuğunu gözlemlediler.
UZAY ÇİMENTOSU ‘DÜNYA ÇİMENTOSU’NDAN FARKLI!
Uzayda yapılan çimentonun Dünya’da yapılandan çok farklı bir mikro yapıya sahip olduğunu anladılar.
En önemli fark da uzayda yapılan çimentonun Dünya’dakinden çok daha gözenekli ve geçirgen olmasıydı.
Yapılan deney ortamı araştırma sonuçlarını olumlu olduğu kadar olumsuz da etkiler. Örneğin bu deneyde Dünya’daki çimento, uzay istasyonundaki kontrollü ortamda oluşturulmadı, uzaydaki örnekler kapalı, mühürlü paketlerde muhafaza edildi. Bu da akla şu soruyu getirdi; açık uzay ortamında acaba ne zorluklarla karşılaşılabiliriz?
UZMANLAR UMUTLU: “YAPTIK, SIRA BİRLEŞTİRİCİDE”
Uzay çimentosu, Dünya’dakinden farklı görünse de yine de sertleşti ve başarıyla sonuçlandı. Pensilvanya Üniversitesi’de görevli Doç. Dr. Alexandra Radinska “Bu işin yapılabileceği hipotezini kanıtladık! Şimdi sıra uzayda, yerçekiminin farklı seviyelerinde, sıfır yerçekiminden Mars yerçekimine ve aradaki seviyelerde başarılı olacak birleştirici malzemeyi bulmaya geldi!” dedi.
UUİ’DAKİ DENEYDEN FOTOĞRAF
Manşette yer alan fotoğrafta Avrupa Uzay Ajansı (ESA) astronotu Alexander Gerst’i Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görüyoruz. Astronot Alexander Gerst, MICS deneyinde uzayda çimento yapımını test ediyor. Hedef Mars’ta ev inşa etmek…