Home UZAYONOMİ BEZOS’A İLHAM VEREN APOLLO 11’MİŞ
UZAYONOMİ - 1 Aralık 2019

BEZOS’A İLHAM VEREN APOLLO 11’MİŞ

Jeff Bezos… 112 milyar dolarlık servetiyle Dünya’nın en zengin insanı… Amazon’un, The Washington Post’un sahibi… Boşandığı 25 yıllık eşi MacKenzie Bezos’a Amazon’daki hisselerinin yüzde 4’ünü verdi; bu nafaka dahi MacKenzie Bezos’u Dünya’nın en zengin kadını yaptı. Dünya onun zenginliğini tartışırken; o Blue Origin adlı şirketiyle yepyeni bir rüzgara yelken açtı: Uzaya…

“TUTKULARINIZ SİZİ TAKİP EDER, SİZ ONLARI DEĞİL”

Blue Origin’i 2000 yılında kuran ancak ‘bir süredir’ resmen işleten 55 yaşındaki Amerikalı milyarder Jeff Bezos, uzaya olan ilgisinin nereden geldiğini geçen hafta açıkladı: Ay yüzeyine yapılan insanlı ilk uzay uçuşu olan Apollo 11.

Tarih  20 Temmuz 1969… Saat 20:18…  Astronotlar Neil Armstrong ve Buzz Aldrin, Ay yüzeyine inen ilk insanlar oldu. İşte bu an, o zaman 5 yaşında olan Jeff Bezos’un kafasını yukarıya dikmesine neden olmuş…

Apollo 11 ekibi: Neil Armstrong, Michael Collins, Buzz Aldrin.

Jeff Bezos uzay hayalini şöyle anlattı: “O olaydan çok etkilendim. Siz tutkularınızın peşinden koşmazsınız, onlar size takip eder. Ben de uzayı hayal ediyordum. Uzun bir süredir buna hazırlık yapıyordum.”

“DEVLERİN OMUZLARINDA OLDUĞUMUZ İÇİN BAŞARACAĞIZ”

“Medeniyetimizin devamı için biz insanların uzaya gitmesi gerekiyor. Bu gezegeni yok etmek üzereyiz. Güneş Sistemi’ndeki tüm gezegenlere robot cihazlar gönderdik. Bu iyi bir şey. Gezegenimizi korumalıyız. Bunu da uzay kaynaklarını kullanarak yapabiliriz.”

Suikaste kurban giden John F. Kennedy’nin kızı Caroline Kennedy’yle yaptığı basın toplantısında Jeff Bezos şöyle devam etti: “Bazı şeyleri yapabilmemizin nedeni bugün yapabiliyor olmamızdır. Bunun sebebi de devlerin omuzlarında durmamızdır. Bugün bir şeyi mümkün kılıyorsak, bir zamanlar düşünülmüş ya da harekete geçildiği içindir.” (Devlerin omuzlarında duran cüceler metaforu “Önceki keşifler üzerine inşa ederek gerçeği keşfetmenin” anlamını ifade eder. Bu kavram Bernardres Chartres’e atfedildi. Ancak 1675 yılında Isaac Newton ünlendirdi.)

Jeff Bezos geçtiğimiz yıl “Güneş Sistemi’nde 1 milyar insan görmek istediğini” dile getirmişti.

İNGİLİZ KRALİYETİ’NDEN ZENGİN: JEFF BEZOS

Jeff Bezos.
  • İngiliz Kraliyet Ailesi’nden yüzde 20 daha zengindir.
  • İzlanda, Afganistan ve Kosta Rika birleşse servetine ulaşamıyor.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: ‘AY’A GİDİLDİ Mİ?’ SORUSUNA FOTOLARLA YANIT

AY’DA BIRAKILAN FOTOĞRAF MAKİNELERİ

ARMSTRONG’UN ÖLÜMÜNDEKİ ŞÜPHE NE?