Home UZAYONOMİ BITCOIN’CİLER DİKKAT, ELİNİZDE AVUÇ AVUÇ ‘ÇAY PULU’ OLMASIN?!
UZAYONOMİ - 25 Eylül 2019

BITCOIN’CİLER DİKKAT, ELİNİZDE AVUÇ AVUÇ ‘ÇAY PULU’ OLMASIN?!

Geleceğin, hatta ‘Uzay çağı’nın parası olması hayal edilen Bitcoin için çok sert uyarı İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğr. Gör. Dr. Can Pamir’den geldi. Dr. Pamir’e göre Bitcoin, o iki şart yerine getirilmediği sürece pasajlardaki çay ocağından alınıp boş bardağın yanına konulan ‘çay pulu’ndan farksız…  Peki nedir o iki şart? Nedir Bitcoin yatırımı yapmak isteyen fütürist yatırımcının dikkat etmesi gerekenler?.. Nedir bu Dr. Pamir’in açıklamasındaki detaylar?.. 

Dolar ve Euro biriktirenler, Bitcoin’in icadıyla sarsıldı… Tahtakale’nin döviz tahtasına bakarak ellerinde telefonlar oradan oraya koşturan koca koca adamlar bile durup “ N’oluyor yahu?” dedi. Bitcoin diye bir ‘şey’, döviz yatırımlarını allak bullak etti. Ellerindeki Dolar’ı, Euro’yu bozdurup, hatta evi arabayı satıp parayı Bitcoin’e basmayı düşünenler oldu… Ancaaak; ‘geleceğin parası’ diye lanse edilen Bitcoin’i düşünenlere çok önemli bir uyarıyı İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğr. Gör. Dr. Can Pamir yaptı. Dr. Pamir, ‘iki şart gerçekleşmezse’ eldeki Bitcoin’lerin; esnaf pasajlarında çay ocağı tarafından toplu halde satılan, kırmızı damalı tabaklarda boş bardağın yanına bırakılan ‘çay pulu’ ile eş değer olacağını vurguladı.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğr. Gör. Dr. Can Pamir
İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğr. Gör. Dr. Can Pamir

Dr. Can Pamir’e göre, Bitcoin gibi kripto dövizlerin para birimi olması için;

1-) Merkez Bankası tarafından üretilmesi,

2-) Faizlerinin olması gerekiyordu…

‘KRİPTO’YSA DİKKAT!

Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Can Pamir, kripto paraların şu anki haliyle kıraathanelerde, çay ocaklarında kullanılan çay markalarından farkı olmadığını söyledi. Pamir, “Bitcoin, merkez bankaları üretilmez ve faiz işlemezse akbil ya da telefon jetonları gibi kısıtlı alanlarda para eşdeğeri olarak kullanılan bir alışveriş aracı olarak kalacak” dedi. Dr. Pamir, faizin kime ve neye göre uygulanacağının önemine ise şu sözlerle vurgu yaptı:

“Klasik yaklaşım bir ülkede enflasyon artarsa o ülkenin Merkez Bankası’nın faizi artırması, o ülkede büyüme düştükçe faizi düşürmesidir. Bitcoin faizi için hangi ülke baz alınacak? Artış ve azalışa kim karar verecek? Ben ülkelerin bir süre sonra harekete geçerek kendi kripto paralarını çıkaracağını düşünüyorum. Kripto Dolar, Kripto Euro ve Kripto TL gibi, merkez bankalarının kontrolünde olan ama dijital ortamlarda Block-chain veya benzeri sistemlerle çalışacak bir parasal sistemin gelişmesini öngörüyorum.”

SPEKÜLASYON SEVENLERİN ENSTRÜMANI

Şu an dünya piyasalarında dönen kara paranın bile önüne geçilemezken kripto paraların kötü amaçlar için çok rahat kullanılabileceğini öne süren Dr. Pamir, “Kripto paralar son derece spekülatif ve oynak finansal enstrümanlardır” dedi. Pamir, evi arabayı satıp parayı Bitcoin’e basmayı düşünenler için de şu uyarıları yaptı:

“Başta Bitcoin olmak üzere birçok kripto para biriminin algoritması bile tam olarak açıklanmamıştır. Benim kanaatime göre Bitcoin, riskleri azaltmak bir yana, portföyün riskini arttıracak spekülatif bir finansal enstrümanıdır. Yüksek getiri peşinde koşup, yüksek risk almak isteyen kişiler için uygundur. Siz bankada mevduat yaptığınızda ne kadar faiz alacağınızı kuruşu kuruşuna biliyorsunuz ama Bitcoin’in yarın yarı yarıya düşmeyeceğinin garantisi yok. Finansta yatırım araçlarının fiyat tahmininin temel ve teknik analiz yöntemiyle yapılması zorunludur. Analizi tam yapılamayan bir değeri yatırım aracı olarak yorumlamak, kan testi yapmadan sadece idrar testi yaparak hastaya teşhis koymaya benziyor”.