Home UZAYONOMİ CANLI YAYINDA ESRAR İÇEN ELON MUSK, ASTRONOTLARA KENEVİR TAŞIYACAK!
UZAYONOMİ - 12 Aralık 2019

CANLI YAYINDA ESRAR İÇEN ELON MUSK, ASTRONOTLARA KENEVİR TAŞIYACAK!

Milyarder Elon Musk'un şirketi SpaceX, Uluslararası Uzay İstasyonu'na esrar yapımında kullanılan kenevir taşıyacak.

Milyarder uzay adamı Elon Musk yine manşetlerde… Eylül 2018’de bir podcast yayınında esrar içen ve bu yüzden ciddi eleştirilen Tesla Motors ve uzay taşımacılık şirketi SpaceX’in kurucusu Elon Musk, uzaya esrar yapımında kullanılan kenevir taşıyacak. SpaceX, Coloradolu Front Range Biosciences adlı şirketin talebi üzerine uzaya 480 bitki tohumu götürecek. Bunlar arasında kenevir tohumu ve kahve çekirdekleri de bulunuyor.

MART AYINDA GÖNDERİLECEK, ASTRONOTLAR DENEY YAPACAK

Jonathan Vaught

2020 Mart ayında yapılacak uzaya bitki servisinin amacı bilimsel… Astronotlar yerçekimsiz ortamda bitkilere neler olduğunu test edecek, deneyler yapılacak, sonuçlar Dünya’ya gönderilecek. Şirket CEO’su Dr. Jonathan Vaught şu açıklamayı yaptı:

“MUTASYONA UĞRAYIP UĞRAMADIKLARINI GÖRECEĞİZ”

“Yerçekimsiz ortamın ve uzay uçuşunun kenevir ve kahve çekirdekleri üzerindeki etkileri ilk kez araştırılacak. Bitkilerin uzayda mutasyona uğradığı teorisini savunan bilim var. Dünya’ya geri getirildiklerinde mutasyon olup olmadığını göreceğiz.”

SpaceX’in uzaya kenevir taşıyacak olması Elon Musk’un canlı yayında esrar içmesinden dolayı Dünya basınında manşetlere taşındı tabii ki… Çünkü kenevirin bir cinsi esrar yapımında kullanılıyor.

KENEVİR (CANNABİS) NEDİR? NERELERDE KULLANILIR?

Cannabaceae familyasına ait olan bir bitkidir. Saplarında bulunan lifler iplik, dokuma ve kumaş yapımında, hamurlu kısmı ise kâğıt yapımında kullanılır. Tohumu da oldukça yağlı olduğundan yakıt, sabun ve boya yapımında kullanılır. Cannabis sativa yağ ve lif eldesinde kullanılan; Cannabis indica esrar eldesinde kullanılan türüdür. Kenevirin esrar yapımında kullanılanı, dişi eşeyli bitkidir. Erkek bitki esrar elde etmede kullanılmaz.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: İKİ MİLYARDERİN ANLAŞTIĞI KONU: “DÜNYA NÜFUSU ÇÖKECEK.”

MARS’TA İTALYAN LOKANTASI AÇMA FIRSATI!

BEZOS’TAN ‘MİLYARLARCA İNSANIN YAŞAYACAĞI UZAY KOLONİLERİ’ PROJESİ

Fotoğraf ve video: LinkedIn, Youtube