Home UZAYONOMİ DÜNYA YÖRÜNGESİNDE 3 GÜN GEÇİRECEK OLAN İLK UZAY TURİSTLERİ
UZAYONOMİ - 13 Eylül 2021

DÜNYA YÖRÜNGESİNDE 3 GÜN GEÇİRECEK OLAN İLK UZAY TURİSTLERİ

Inspiration4 adlı uzay programına katılacak gerçek meslekleri astronotluk olmayan 4 sivil, uzay turizmi açısından tarih yazacak.

Haydi hayırlı olsun, “uzay turizmi” çağ atlıyor… 1990 yılından bu yana 10 ila 37 milyon dolar bastıran Dünya zenginleri bir şekilde uzaya gitti.

Bazıları atmosferi geçti, bazıları MİR ya da Uluslararası Uzay İstasyonu’nu keşfetti. Son olarak Sir Richard Branson’ın Virgin Galactic’i ile Dünya’nın en zengin adamı Jeff Bezos’un Blue Origin’i uzaya turist taşıyıp getirdi.

Milyarder Elon Musk ise 16 Eylül’le tüm bu uzay turizminin şeklini değiştiriyor. İlk kez gerçek meslekleri astronot olmayan bir ekip, SpaceX şirketi roketleriyle uzaya çıkacak, Dünya yörüngesine oturacak, üstelik orada 3 gün geçirecek.

Yani uzaya gitme hayali kurup da “Astronot değilim, nasıl olacak?” diyen herkesin ağzına bir parmak bal çalacak bir haber:

DÖRT KİŞİLİK EKİP

Programın ismi Inspriation4. Dört kişili bir ekip. Takım lideri, Shift4 Payments’ın kurucusu milyarder Jared Isaacman.

Pilot jeoloji profesörü Sian Proctor.

Sağlık şefi, Memphis’te bulunan ve lösemi tedavi ve araştırma merkezi St. Jude Çocuk Hastanesi’nin çalışanlarından Hayley Arceneaux.

Uçuş uzmanı ise eski ABD Hava Kuvvetleri pilotu Christopher Sembroski.

Ekibin ne kadar ödeme yaptığı bilinmiyor.

Bir kesime göre ise, bundan daha büyük bir halkla ilişkiler çalışması olamayacağı için, bu uçuşu Elon Musk’ın finanse ettiğini düşünüyor.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: UZAY TURİZMİ, ZENGİNLERİN DÜNYA’DAN KAÇMA BAHANESİ Mİ?

ESA BAŞKANI: ‘AY’A DA TURİST TAŞINACAK’

2023 YILINDA HER 32 SAATTE BİR UZAYA TURİST TAŞIYACAK