Home UZAYONOMİ ELON MUSK, SPACEX ÇALIŞANLARINA ZOOM’U YASAKLADI
UZAYONOMİ - 4 Nisan 2020

ELON MUSK, SPACEX ÇALIŞANLARINA ZOOM’U YASAKLADI

'Uzay insanı' Elon Musk, Zoombombing saldırılarından sonra gizlilik ve güvenlik sorunlarını gerekçe gösterip 6 bin çalışana yasak getirdi.

Koronavirüs günlerinin tek kazananı videokonferans sistemi Zoom… Herkes görüşmelerini Zoom’la yapıyor… Skype’ın pabucunu dama atan Zoom, milyarder işadamı; uzay insanı Elon Musk’tan veto yedi. Elon Musk, sahibi olduğu uzay taşımacılığı şirketi SpaceX’in çalışanlarına 28 Mart’ta gönderdiği e-postayla “Zoom’la görüşme yapılması”nı yasakladı.

6 bin çalışana gönderilen mesajda kararın Zoom’un güvenlik ve gizlilik sorunları yaşamasından dolayı alındığına dikkat çekildi: “Birçoğunuzun toplantı için Zoom’u kulandığınızı biliyoruz. Ancak e-posta, SMS, telefon ya da başka iletişim kaynaklarını kullanın.”

NASA DA YASAKLADI, NEDENİ ZOOMBOMBİNG

Stephanie Schierholz.

Sadece Elon Musk olsa iyi… NASA Sözcüsü Stephanie Schierholz da “Çalışanlarımıza Zoom’u yasakladık” derken; FBI da Amerikalıları “Zoombombing” konusunda uyardı. Nedir Zoombombing? Zoom’un güvenlik açığı… Bu saldırılarda görüşme davet linki almamış kullanıcılar, parolaları kırarak çeşitli toplantılara giriş yaptılar. Hatta bazı görüşmeleri pornografik içerikli görüntülerle sabote dahi ettiler.

SPACEMAG TÜRKİYE’NİN FACEBOOK SAYFASINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN.

The Intercept adlı haber sitesi de Zoom yönetiminin görüşmelerin içeriğine kolayca ulaştığını iddia etti. Zoom CEO’su Eric Yuan “Gizlilik bizim için önemli” deyip tüm iddiaları yalanladı.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: ‘ÜNİVERSİTE MEZUNU OLMASAN DA UMRUMDA DEĞİL’

ARMSTRONG’UN ÖLÜMÜNDEKİ ŞÜPHE NE?

SPACEX’İN DEĞERİ 2027’DE 120 MİLYAR DOLAR OLACAK