Home UZAYONOMİ ESA 2025’TE AY’DA MADEN ARAYACAK!
UZAYONOMİ - 16 Ekim 2019

ESA 2025’TE AY’DA MADEN ARAYACAK!

'Ay üssü Alfa' fantezisine az kaldı. Avrupa Uzay Ajansı ESA, roket üreticisi Ariane ile anlaştı, 2025'te Ay'da maden aranacak.

Girişte söyledik: Ay üssü Alfa’ya az kaldı… Fark ettiniz mi… İnsanoğlu durdu durdu, uzay ekonomisini patlattı. Elon Musk, Jeff Bezos, Sir Richard Branson uzaydan para kazanmak için kolları sıvadı. 10 yıl öncesine kadar Amerika ve Rusya’nın tekelindeki uzaya artık insan gönderen gönderene… Mars’a gitme konusu, şehirlerarası seferler gibi kolayca dile getirilmeye başlanırken, Dünya’nın uydusu Ay, uzayseverlerin baş tacı oldu.

BAĞLANTILI HABER: “İNSANIN MARS’A GİTMESİ 20 YILA ZOR; 50 YILDA GİDERİZ”

AVRUPA, AY’A 2025’TE GİDİP KOLAÇAN EDECEK

Proje hayata geçerse, Ay Köyü böyle görünecek.

NASA, Ay’a 2024’te kadın astronot indirmeyi planlarken; Avrupa Uzay Ajansı ESA’nın bir adımı gündeme düştü. ESA, roket üreticisi ArianeGroup‘la el sıkıştı. Ay’a 2025’te gidilecek ve çalışmalar yapılacak. Roket yakıtı üretmek için Ay’da maden çalışmaları başlatılacak; ESA umutlu: “Bu kazı, sonradan Dünya’da da kullanabileceğimiz bilgi sağlayabilir bize.”

“BULDUKLARIMIZI DÜNYA İÇİN DE KULLANIRIZ”

ArianeGroup ile yapılan anlaşma şöyle: Bir Ay üssü yapılacak. Bu üs, maden araştırma çalışmaları için kullanılacak. ESA anlaşmayı şöyle duyurdu: “Biz ve diğer uzay ajansları, Ay’a dönmeye hazırlanırken; teknoloji insanoğlunun Mars ya da Güneş Sistemi’ndeki başka yerlerdeki maceraları için önemli bir adım atıyor. Uzayda bulananlar, gelecekte Dünya’da da kullanılabilir.”

BAĞLANTILI HABER: BEZOS’TAN ‘MİLYARLARCA İNSANIN YAŞAYACAĞI UZAY KOLONİLERİ’ PROJESİ

ESA’nın İnsan ve Robot Keşfi Başkanı Dr. David Parker da umutlu: “Uzay kaynaklarını kullanmak, ESA’nın 10 yıl içinde Avrupa’yı küresel keşif çalışmalarına katılan yer olmasını sağlamak için önemli adım.”

UZAY GEMİLERİ AY’DA DUR-KALK YAPACAK

ArianeGroup da oldukça motive görünüyor: “Ariane 64, Ay’a inişte gerekli olan malzemeleri Ay’a taşıyacak.” 

ESA, 2016 yılında Foster + Partners adlı bir mimari şirketle anlaşıp Ay üssü çizmelerini istemişti. Konsept, bir Ay merkezi kurmaktı. Bu merkez, uzay gemilerinin dur-kalk noktası; madencilik ve turizm bölgesi olacak.

ESA yetkilileri sert mi sert: “Ay Köyü, insanların birlikte çalışıp ürettiği nokta olacak. Ay Köyü’nde astronot ve robotların yardımı ile farklı ulusların kapasitelerini birleştirmeyi arzuluyoruz. Bu nokta, bir gün Mars’a gidecek olan astronotlar için umut kaynağı olacak.”

Manşetteki fotoğrafta Foster + Partners’ın çizdiği ve 3D yazıcılarla yapılması planlanan Ay Köyü görülüyor. 

Fotoğraflar: ESA, Foster + Partners

BAĞLANTILI HABER: SOKAK RÖPORTAJI: “MARS’A ESKİ EŞİMİ GÖNDERİRDİM, BETER OLSUN, ÖLSÜN AÇLIKTAN”

UFO UZMANI: “MERKÜR’DEKİ ANTİK YAPILAR UZAYLI KANITI.”