Home UZAYONOMİ ESA BAŞKANI: ‘AY’A DA TURİST TAŞINACAK’
UZAYONOMİ - 16 Ocak 2020

ESA BAŞKANI: ‘AY’A DA TURİST TAŞINACAK’

Avrupa Uzay Ajansı Başkanı Jan Wörner, Euronews'a konuştu: "Uzay turizmi başlayacak. Sadece yörüngeye değil, Ay'a da gezi yapılacak."

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, Hindistan Uzay Ajansı ISRO, Rus Uzay Ajansı Roscosmos, Çin Ulusal Uzay Ajansı… Son 6 aydır bu 4 uzay ajansı Dünya manşetlerinde bol yer alırken, Avrupa Uzay Ajansı ESA biraz sessiz kalmıştı… O sessizlik bugün bozuldu…

ESA Başkanı Jan Wörner, Euronews’a konuştu; ajansın 2020 planlarını anlattı, uzay turizmiyle ilgili fikirlerini paylaştı:

“UZAY ADIMLARINI DESTEKLİYORUZ”

“Bu yıl çok şey planlıyoruz. Bu hafta Fransız Guyanası’ndan bir uydu fırlatma gerçekleşecek. Şubat ayında da (Güneş gözlem uydusu) Solar Orbiter’ı fırlatacağız; Güneş’i inceleyecek. Güneş bizim için çok önemli. Sadece bize günışığı sağladığı için değil; Güneş ışınlarını ve fırtınalarını takip etmemiz için önem veriyoruz.”

“Elon Musk, Richard Branson gibi uzaya turist taşıyacakların gayretlerini takdir ediyoruz. Ancak onlara katılmak gibi bir niyetimiz yok. Biz bir kamu kuruluşuyuz. Böyle ticari faaliyetlere katılamayız. Ancak yeni alanların açılması için yapılan adımları destekliyoruz. Çünkü er ya da geç uzay turizmi olacak. Sadece yörüngeye değil, bir gün Ay’a da turistik gezi düzenlenecek.”

“Eminim… Evrende yalnız değiliz. İnsanoğlu kainatı birileriyle paylaşıyordur.”

JAN WÖRNER KİMDİR?

Fotoğraf: ESA.

Mart 2007-Haziran 2015 arasında Almanya Uzay Merkezi DLR’nin Yönetim Kurulu Başkanı olan Jan Wörner, 1 Temmuz 2015’ten bu yana ESA’nın Başkanı. 1954’te Almanya’da doğan Jan Wörner, Darmstadt Teknik Üniversitesi‘nden mezun olduktan sonra 1 yıl Japonya’da depremlerin nükleer enerji santrallerine etkilerini inceledi. Ay’da kolonileşmeyi hedefleyen, 39 ülkeden 220 üyeli Moon Village (Ay Köyü) Projesi’nin Danışma Kurulu’nda yer almaktadır.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: NASA VE ESA’NIN ASTEROİD VURMA PLANI

ESA 2025’TE AY’DA MADEN ARAYACAK!

“AY ÜSSÜ, UZAYLILARI BULMAMIZA ENGEL”