Home UZAYONOMİ ESA VE AİRBUS ARASINDA DEV ANLAŞMA
UZAYONOMİ - 30 Mayıs 2020

ESA VE AİRBUS ARASINDA DEV ANLAŞMA

Orion uzay aracının üçüncü ESM'sinin üretimi için Avrupa Uzay Ajansı ile Airbus arasında anlaşma sağlandı.

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Amerikan mürettebatlı Orion uzay aracının üçüncü Avrupa Servis Modülünün (ESM) üretimi için Airbus ile yaklaşık 250 milyon Avro değerinde bir sözleşme imzaladı. ESA, bu ilave servis modülünü sipariş ederek NASA’nın Artemis programındaki gerekli devamlılığı sağlıyor. Üçüncü Avrupa Servis Modülü (Artemis III misyonu), 2024 yılında astronotları Dünya’nın uzaydaki komşusuna ulaştırmak için kullanılacak. (Apollo 17’nin Ay’a inişinden bu yana geçen 50 yıldan fazla bir aradan sonra ilk kez.)

“GÜVENİLİR PLANLAMA TEMELİNE SAHİBİZ”

Airbus Space Exploration Başkanı Andreas Hammer, “Tecrübemiz ve uzmanlığımız, gelecekteki ay misyonlarında da uluslararası ortak olarak katılmamıza olanak sağlayacaktır. Müşterilerimiz ESA, NASA ve endüstriyel ortağımız Lockheed Martin ile birlikte çalışarak ilk üç ay görevi için artık güvenilir bir planlama temeline sahibiz. Bu anlaşma, en gelişmiş Avrupalı ve Amerikan uzay teknolojilerini birleştiren ortak yaklaşımın bir göstergesidir.” dedi.

ESA İnsan ve Robotik Keşif Direktörü David Parker, “Bu anlaşma ile Avrupa’nın Artemis’te güçlü ve güvenilir bir ortak olduğunu tekrar göstermiş oluyoruz. Avrupa Servis Modülü, insanoğlunun varlığını düşük Dünya yörüngesinin ötesine taşıyan misyonlara ilham vererek bilimsel araştırmalara, kilit teknolojilerin geliştirilmesine ve uluslararası bir işbirliklerinin doğmasına büyük katkı sağlıyor.” dedi.

TEST UÇUŞU 2021’DE GERÇEKLEŞECEK

Orion’un ESM’si için ESA ve Airbus el sıkıştı.

Avrupa Servis Modülü (Artemis I) ile ilk mürettebatsız Orion test uçuşu; 2021’de gerçekleşecek. Bir sonraki misyonun bir parçası olarak Artemis II’ de astronotlar, Ay’ın etrafında uçacak ve Dünya’ya geri dönecekler. Avrupa Servis Modülü (ESM), astronotlar için itiş, güç, hava ve suyun yanı sıra NASA’nın yeni uzay aracının termal kontrolünü sağlayacak.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: UZAY HAVA DURUMUNU AIRBUS BİLDİRECEK

“HABERLEŞME UYDU SAYISI 6’YA ÇIKACAK, 3 KITAYI KAPSAYACAK”

ROLLS-ROYCE’UN TEST LABORATUVARI OLDU

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE, LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST