Home UZAYONOMİ “FACEBOOK’UN PARASINI AVRUPA’DA İSTEMİYORUZ”
UZAYONOMİ - 23 Ekim 2019

“FACEBOOK’UN PARASINI AVRUPA’DA İSTEMİYORUZ”

İtalya, Almanya ve Fransa'nın başını çektiği Avrupa ülkeleri, Facebook'un dijital parası Libra'ya savaş açtı: "Kara para aklama riski var."

Amerikan sosyal medya şirketi Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg’e darbe üzerine darbe… ABD’de kişisel bilgileri sızdırma soruşturması yüzünden Senato’da ifade veren, ceza yiyen, hapse girip girmemesi tartışılan Mark Zuckerberg’e bir salvo da Avrupa’dan geldi. Avrupa, Facebook’un blockchain dijital parası Libra’yı (Terazi) istemediklerini açıkladı: “Kara para aklama riski var.”

EN SERT ÇIKIŞ FRANSA’DAN: “CEVABIMIZ HAYIR”

Bruno Le Maire (Fotoğraf: Twitter)

Washington’daki Dünya Bankası ve IMF’nin yıllık toplantısında ana konu Libra‘ydı. Toplantı sonrası Avrupa ülkeleri bakanları bir bir ‘Libra tehlikesi’ni medyaya anlattı. İlk yumruk Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire’dan geldi:

“İtalya, Almanya ve Fransa birkaç hafta içinde Libra’nın Avrupa’da istenmediğini gösteren ortak adımlar atacak. Çünkü bağımsızlığımız tehlike altında. Bu ortak siyasi cevabımızdır.”

“Para politikalarını Facebook gibi özel bir şirketin eline vermek mi istiyorsunuz? Cevabım ‘Hayır’ olacak. Özel bir şirketin, bağımsız devletler gibi parasal gücü olmasına izin vermeyeceğiz.”

“Facebook ve bizim gibi hükümetler arasında büyük bir fark var. Hükümetler demokrasi ve halkın kontrolü altındadır.”

“AVRUPA’YA ÖZEL BİR DİJİTAL PARA OLURSA, OLUR”

“Dijital para kurulmasına karşı değilim. Ancak bunu Avrupa çerçevesinde yapmalıyız. Dünyanın dört bir yanında kullanıcısı olan özel bir şirketin kontrolündeki dijital para doğru cevap değil.”

İtalya Maliye Bakanı Roberto Gualtieri de “Ülkeler arasında bu para birimine karşı büyük bir fikir birliği var” dedi. Peki karşı çıkma nedeni ne? Sistemin kara para aklama ve sahteciliğin önünü açmasından korkuluyor. Üç büyük ülkenin yetkilileri, Libra’yı engelleyeceklerini açıkça dile getirdi.

“BANKACILIK REFORMLARINA İHTİYAÇ VAR DOĞRU, AMA…”

Libra’nın logosu

Almanya Finans Bakanı Olaf Scholz da Libra’ya karşı şüpheci olduğunu dile getirdi: “Global bir para biriminin kurulmasına sıcak bakmıyorum. Çünkü bu demokratik devletlerin işidir. Ülkelerarası para transferlerinin ucuz, hızlı ve basit olması yönünde bankacılık reformlarına ihtiyaç olduğu doğru. Ancak aynı anda da devletlerin bağımsızlığını da korumamız gerekiyor.”

ABD merkezli yatırım bankası JP Morgan’ın CEO’su Jamie Dimon da Libra’yı asla gerçekleşmeyecek güzel bir fikir olarak tanımlamıştı. Facebook Inc.’in Libra projesinin yöneticisi David Marcus da tepkiler üzerine alternatif arayışı içine girebileceklerini belirtmiş, sentetik ürün yerine dolar gibi ulusal paralara dayalı kripto paraların kullanılabileceğini söylemişti.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: ABD’Lİ SENATÖR: “FACEBOOK’UN PATRONU HAPİS CEZASI ALMALI”

BITCOIN’CİLER DİKKAT, ELİNİZDE AVUÇ AVUÇ ‘ÇAY PULU’ OLMASIN?!

FACEBOOK’UN GAZETECİLERİ İŞE ALMASI “MEDYA NEREYE KOŞUYOR?” TARTIŞMASI BAŞLATTI