Home UZAYONOMİ GECE GÖKYÜZÜNDE PEPSİ REKLAMI GÖREBİLİRİZ
UZAYONOMİ - 16 Haziran 2019

GECE GÖKYÜZÜNDE PEPSİ REKLAMI GÖREBİLİRİZ

Rus şirketi StartRocket, bir dizi mikro-uyduyla gökyüzünde reklam sergilemeyi hedefliyor. Sordunuz mu, "Reklam istiyor musunuz?" diye...

İçecek devi PepsiCo, alçak yörüngeli uydularla markalar için gece gökyüzünde logo yansıtma imkanı sunan bir Rus uzay şirketiyle görüştü.

Web sitesinde bu görüntülerin gökyüzünde nasıl görüneceğine dair görsellere yer veren StartRocket, şirketlerin logolarını alçak yeryüzü yörüngesine yansıtmak için bir dizi mikrouydu kullanacağını belirtti.

“Uzay güzel olmak zorunda,” diye yazıyor sayfada ve şöyle devam ediyor: “Gökyüzümüz, en iyi markalarla bizi her gece kendine hayran bırakacak.”

REKLAM GÖRMEK İSTER MİYİZ?

Peki kafamızı kaldırdığımızda gökyüzünde reklam görmek istiyor muyuz? Bu fikir herkes tarafından kabul görmüş değil. Kimisi bunu sosyal medyaya “uzay kirliliği” etiketiyle taşırken, kimisi de Pepsi’yi boykot etme çağrısında bulunuyor.

Dünya basını da içecek devinin, StarRocket ile ortaklığının “tek seferlik bir durum” olduğunu ve şu anda bu teknolojiyi daha fazla test etmeyi planlamadıklarını ifade ediyor.

8 SAATLİK GÖKYÜZÜ REKLAMI 200 BİN DOLAR

Uzay şirketinin web sayfasında, yörünge reklamını gece gökyüzünde 8 saat göstermenin faturası şirketler için 200.000 dolar, 10 günlük fiyat ise 500.000 dolar olarak belirtiliyor.

Bu teknolojiye dair denemeler henüz başlayacak olup, StartRocket bu yeni nesil reklam platformunu gerçeğe dönüştürmek için 25 milyon dolarlık bir finansman arayışında.

AY’A DA REKLAM PANOLARI KOYACAKLAR

Uzaydan reklam yapma konusunun ilk masaya yatırılışı bu değil. 2020 itibariyle Ay’ın yüzeyine reklam panoları yerleştirmeyi hedefleyen bir de Japon firması var.

Tokyo merkezli Ispace, “ay ekonomisi” adını verdiği projeye start vermek için 2017 yılında 90 milyon dolar topladı. Proje, Ay’da, Dünya’dan da görülebilen küçük reklam panoları kurmayı kapsıyor.

Şirket aynı zamanda, yüzeyini keşfetmek için Ay’a gezginler göndermenin yanı sıra, bu parayı Dünya’nın uydusuna insanlı bir uzay uçuşu için kullanmayı planlıyor.

Başka bir Japon uzay şirketi, “tamamen yeni bir eğlence anlayışı” sunma umuduyla 2020 yılında Hiroşima üzerinde yapay bir meteor yağmuru yaratmak için mikrouydular konuşlandırmayı hedefliyor. 

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: SUPER BOWL’A UZAY REKLAMLARI DAMGA VURDU

EV SAHİBİ TAKIM AVANTAJLI MIDIR? İŞTE BİLİMSEL CEVABI

“UFO’LAR GERÇEK” DİYEN ÜNLÜ ROCKÇI KİM?