Home UZAYONOMİ GELECEĞİN EVLERİNİ İNŞA EDECEK ‘ÖZEL MADDE’
UZAYONOMİ - 14 Kasım 2019

GELECEĞİN EVLERİNİ İNŞA EDECEK ‘ÖZEL MADDE’

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Araştırmaları Merkezi’nin (NASA) Ay’da ‘yarının evlerini’ inşa etmesini mümkün kılacak ‘çok özel materyal’ buldu. Yapılan testlerle birlikte gercekleşen bu ilerleme astronotların hayatını kurtaracak.

ÖNÜNE GELEN HER ŞEYİ DELİP GEÇİYOR

Özel materyale radyasyon verildi, sonuçları kontrol edildi.

Amazon Prime’daki ‘Yarının Dünyası’ (Tomorrow’s World) adlı belgeselde geçtiğimiz hafta Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki astronotlar için hayat tehlikesi yaratan kozmik ışınlar anlatıldı. Güneş’ten kaynaklanan ama Güneş Sistemi dışında ve hatta uzak galaksilerde ışık hızı ile haraket eden bu yüksek enerji protonları ve atomik çekirdekler önüne çıkan her şeyi delip geçiyor.
Almanya’daki (GSI) Nükleer Fizik Araştırma Merkezi bilim adamları bu görünmez tehlikeyi yok etmek için kolları sıvadı. Bunun bir yolunun Ay taşlarından yapılmış ev ve barınaklar olduğunu söylüyorlar.

UZAYDA 6 AY KALMAK, 600 RÖNTGEN FİLMİ ETKİSİ!

İnsan DNA’sını yok edici özelliğe sahip bu ‘parcacık akı’ (particle flux) boşlukta dolanıp duruyor.
Dünya’da gezegenimizin manyetik alanı sayesinde bu zararlı ışınlardan korunmuş oluyoruz fakat uzayda 6 ay kalmak astronotları 600 göğüs röntgen filmi çektirmiş kadar çok sayıda ışına maruz bırakıyor.
“O zaman Dünya’dan ve koruyucu ortamından dışarı çıkıp uzaklara gezi planı yapmadan önce insanoğlunu korumanın yollarını bulmalıyız” diyor bilim adamları.
Almanya’nın Darmstadt kentindeki Profesör Marco Durante ve arkadaşları, resmi olarak içeriği açıklanmayan özel materyalleri inceliyor. Özellikle Mars ve Ay’da bulunan kum’a çok benzer olanları…

NASA için araştırmayı yapan Dr. Marco Durante.

“AY KUMU, MARS KUMUNDAN DAHA İYİ”

Marco Durante şu açıklamayı yaptı: “Ay’a ya da Mars’a giderseniz bu materyalden çok bulursunuz. Evinizi bu özel materyalle inşa edersiniz.” Uzaya yerleşmek için insanoğlu bir gün bu materyali kullanabilir… İşte bu yüzden şu an Mars ve Ay kumu herkesin büyük ilgisini çekiyor. Haberle ilgili bir de dipnot var: Yapılan testlerde Ay kumunun Mars kumundan daha iyi olduğu görüldü.

Fotoğraflar: Amazon

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER:

MARS İÇİN TASARLANAN EVİ DÜNYA’YA İNŞA ETTİLER

“MARS, ÇOCUK YETİŞTİRECEK YER DEĞİL!”

SOKAK RÖPORTAJI: “MARS’A ESKİ EŞİMİ GÖNDERİRDİM, BETER OLSUN, ÖLSÜN AÇLIKTAN”