Home UZAYONOMİ HACKERLARA FİDYE ÖDEYEN HASTANE!
UZAYONOMİ - 20 Aralık 2019

HACKERLARA FİDYE ÖDEYEN HASTANE!

ABD’de fidye yazılımı saldırıları hız kesmeden devam ediyor. Hackerlerın son kurbanı New Jersey Hackensack Meridian Hastanesi oldu.

ABD New Jersey’deki en büyük hastane grubuna sahip olan Hackensack Meridian, hackerlerin (bilgisayar korsanları) fidye yazılımı saldırısına uğradı. Hastaların bakım süreçlerini aksatmak istemeyen hastane, fidyeyi ödemesine rağmen umduğu ile karşılaşmadı. Yaşanan saldırı, Hackensack Meridian hastanelerini acil olmayan ameliyatları yeniden düzenlemeye zorladı.

HEM HACKLENDİLER HEM DOLANDIRILDILAR

Doktorlar ve hemşireler de elektronik kayıtlara erişemeden hasta bakımını sağlamak zorunda kaldılar. Olayın ardından sistemlerine erişmeyi başaran hastane, verilerini yedekledikten sonra durumu FBI’ya taşıdı. Fidye yazılımı saldırılarına karşı önlem alınmasının şirketler için hayati önem taşıyor. Konuyu Dünya’da 500 milyondan fazla kullanıcıyı koruyan Bitdefender Antivirüs’ün Türkiye Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu’ya sorduk. Alev Akkoyunlu en güçlü savunmanın saldırıların öncesinde alınan siber güvenlik önlemleri olduğunun altını çiziyor ve ne olursa olsun fidye ödemesinin yapılmaması gerektiğini belirtiyor.

Bitdefender Türkiye Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu.

“ŞİRKETLER FİDYE ÖDEMEYİ REDDETMELİ”

Bitdefender Türkiye Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, mutlaka bir güvenlik çözümü kullanılmasını ve bu çözümün fidye yazılımlara karşı katmanlı bir savunma sağladığından emin olunmasını tavsiye ediyor. Böyle bir çözüme yönelik makul bir yatırımın ciddi boyuttaki fidye taleplerinden çok daha ekonomik olacağını hatırlatan Akkoyunlu, kullanılan güvenlik çözümü dışında işletim sistemi ile üçüncü parti yazılımların da sürekli güncel tutulması gerektiğini paylaşıyor. Ne olursa olsun önemli verilerin mutlaka bir harici yedeğinin alınmasının şart olduğunu belirten Akkoyunlu, tüm önlemlere rağmen fidye yazılımlarıyla karşı karşıya kalan şirketlerin fidye ödemeyi kesinlikle reddetmesi gerektiğini vurguluyor.