hindistan başbakanı
Home UZAYONOMİ HİNTLİ BAŞBAKANIN SEÇİM KOZU: PRESTİJLİ ULUSAL UZAY PROGRAMI
UZAYONOMİ - 23 Haziran 2019

HİNTLİ BAŞBAKANIN SEÇİM KOZU: PRESTİJLİ ULUSAL UZAY PROGRAMI

Seçimler ve vaatler… Her ülke ve her topluluk için değişkenlik taşıyor. Kimi ülke vatandaşına ekonomik refah vaat ederken, kimi ülkenin gündemi savaş olabiliyor.

Bu sıralar seçim vaatleri konusunda bir ülke var ki, herkesten sıyrılıyor. Ay’a ilk insana ayak bastıran Amerika’da Başkan Trump, NASA’yı fırçalarken, Rusya eski günlerini ararken, herkesin gözü Çin’deyken, Hindistan atak üzerine atak yapıyor.

1.4 MİLYARA MAL EDECEK

Bu yılın başında füze ile uydu düşürerek “Ben buradayım” diyen Hindistan’da Başbakan Narendra Modi, uzay programına büyük önem veriyor. Verdiği “Büyük Hindistan” sözünü tutarcasına geçen Eylül ayından bu yana uzay programını açıkladıkça açıklıyor.

Son açıklama da insanlı uzay uçuşu hakkındaydı… Buna göre Hindistan insanlı uçuşu Aralık 2021’de gerçekleştirecek. Ulusal uzay programını bu sene yapılacak seçim için prestij gören Modi kadın seçmene de göz kırpıyor: “Uzaya 3 kişi gidecek. Ekip kadın erkek karışık olabilir.”

32 GÖREV TOPLAM 4.2 MİLYAR DOLAR

Kıyaslamak için yazıyoruz… Çin’in en tasarruflu uzay programı Shenzhou 2.3 milyar dolara mal olmuştu. Hint Uzay Araştırma Organizasyonu ISRO ise 2019’da yapılacak 32 görevi 4.2 milar dolara mal edeceklerini dile getirdi.

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinin Hintli olmasının yanısıra önümüzdeki 5 yıl Hindistan’ın uzay maceralarını daha çok konuşacağız gibi geliyor…