Home UZAYONOMİ HUAWEİ CEO’SU: “TEKNOLOJİ FİLDİŞİ BİR KULEDE OTURMAMALI.”
UZAYONOMİ - 5 Ekim 2019

HUAWEİ CEO’SU: “TEKNOLOJİ FİLDİŞİ BİR KULEDE OTURMAMALI.”

Huawei CEO’su Ken Hu, TECH4ALL girişimini anlattı: "Hedef, 5 yıl içerisinde 500 milyon insanın dijital teknolojiden faydalanmasını sağlamak."

Çin teknoloji devi Huawei’den yeni teknoloji oluşumu: TECH4ALL… TECH4ALL Zirvesi, Huawei’nin her yılın son çeyreğinde Şangay’da kapılarını açan inovasyon odaklı küresel etkinliklerinden biri olan, Huawei Connect 2019 kapsamında gerçekleştirildi. Huawei CEO’su Ken Hu, Huawei Connect 2019 etkinliğinde gerçekleştirdiği konuşmada, markanın hayata geçirdiği TECH4ALL girişimini detaylarıyla paylaştı. TECH4ALL oluşumunun hedefinin, önümüzdeki 5 yıl içerisinde 500 milyon insanın dijital teknolojiden faydalanmasını sağlamak olduğunu söyledi.

“TECH4ALL’DA ÜÇ ALANA ODAKLANACAĞIZ”

“Dijital birlikteliğe inancımız tam” diyen Huawei CEO’su Ken Hu, katılımcı ve kapsayıcı bir dijital yaşam için tüm ekosistemin sürece dahil olması ve kimsenin geride bırakılmaması gerektiğini söyledi: 

“Bugün, Afrikalı çocuklar dış dünyaya açılabilir, görme engelli çocuklar okuma sevincini yaşayabilir, bilim insanları balinaların gönderdiği frekanslar hakkında daha fazla fikir sahibi olabilir. Huawei’nin vizyonu ve misyonu, tamamen bağlantılı ve akıllı bir dünya için her insana, eve ve organizasyona dijitalleşmeyi getirmektir. TECH4ALL’da üç alana odaklanacağız; teknoloji, uygulamalar ve beceriler. Yapay zeka, bulut ve mobil cihazlardaki teknolojik yeniliklerle bağlantı maliyetlerini sürekli olarak düşürmeye ve kapsam odaklı engelleri ortadan kaldırmak için çalışacağız. Ekosistemleri güçlendirecek, geliştiricilerin farklı topluluklar ve endüstriler için daha fazla uygulama oluşturmasına yardımcı olacağız. Tüm toplumun dijital becerilerini geliştirmek için yerel yönetimler, topluluklar ve diğer sektörlerle birlikte çalışacağız.”

Teknoloji devi Huawei 15 Eylül 1987’de kuruldu.

Huawei CEO’su Ken Hu konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“TEKNOLOJİ İNSANLIĞA FAYDA SAĞLAMALI”

“Teknolojik gelişmeler, akıllı dünyanın gelişimini hızlandırıyor. Bilim ve teknolojinin kolaylıklarından yararlanırken, aynı zamanda hikâyenin diğer tarafına da bakmalıyız. Dijitalde yaşamda halen boşluklar halen var. Örneğin Çin’in pek çok şehrinde yaşlılar sokakta taksi bulamayabiliyor, çünkü taksiler artık çoğunlukla mobil cihazlar üzerinden çağrılıyor. Akıllı dünyanın altyapısı olarak BT endüstrisi, ekonomik büyümenin teşvik edilmesinde ve sosyal refahın artmasında hayati bir rol oynamıştır. BT sektörü aynı zamanda Birleşmiş Milletler’in sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmasına yardımcı olacak ve insanlığın; yoksulluk, eşitsizlik, iklim değişikliği, ekolojik zararlar, ekonomik sorunlar ve sağlık sorunları gibi zorlukları farklı bir yönden ele almasını sağlayacaktır. Teknoloji fildişi bir kulede oturmamalı. Bunun yerine tüm insanlığa fayda sağlamalı. Dijital teknolojinin her insana, eve ve kuruma fayda sağlayacağına inanıyoruz.”

Huawei CEO’su Ken Hu şöyle devam etti:  

“TECH4ALL için bir yön belirlerken, dijital kapsamayı destekleyebileceğimiz dört alan tanımladık; sağlık, eğitim, gelişim ve çevre… Daha fazla insanın, daha iyi sağlık kaynaklarına kolay erişimini sağlamak için dijital teknolojinin kullanılmasını çok önemsiyoruz. Kadınlara ve gençlere eşit koşullarda eğitim sağlamak ve kaynaklara erişim için de yine teknoloji son derece önemli. Çeşitli sektörler, işletmeler, bölgeler ve gruplar için gelişim boşluklarının giderilmesi, dijital kaynaklara eşit erişimin sağlanması ve teknolojinin herkese fayda sağlaması da amaçlarımız arasında. Sivil toplum kuruluşlarının ekosistemleri daha verimli bir şekilde korumalarına yardımcı olmak de için yenilikçi teknolojiler büyük önem taşıyor.”

TROPİK YAĞMUR ORMANLARI TEKNOLOJİ İLE KORUNACAK

“Teknoloji fildişi bir kulede oturmamalı. Bunun yerine tüm insanlığa fayda sağlamalı” fikrinin altını çizen Huawei CEO’su Ken Hu, TECH4ALL kapsamında tropikal yağmur ormanlarında gerçekleştirilen ekoloji odaklı projeye de değindi. Huawei, çok sayıda kullanılmış akıllı telefonunu yağmur ormanlarını izlemek amacıyla güneş enerjisiyle çalışan cihazlara dönüştürüyor. Rainforest Bağlantısı (RFCx) teknolojisi bu telefonları yağmur ormanlarının “kulaklarına” dönüştürüyor. Yapay zeka ile donatılan bu telefonlar, uluslararası çevre koruma örgütlerinin gezegeni daha verimli bir şekilde korumalarına yardımcı olmak için kullanılıyor. Örneğin yasadışı ağaç kesimleri bu yolla tespit edilebiliyor. Gelecek yıl, daha fazla ülkede 6 bin kilometrekarelik tropikal yağmur ormanının Rainforest Bağlantısı ile korunması hedefleniyor.

Fotoğraf: Youtube

BAĞLANTILI HABER VE FOTOĞRAFLAR:

İDDİA: “HUAWEİ, AFRİKA’DA CASUSLUK YAPTI.” UGANDA VE ZAMBİYA: “YALAN.”

ÇİN’DEN HİNDİSTAN’A HUAWEI UYARISI: “KARŞILIK VERİRİZ.”