Home UZAYONOMİ İLK KEZ BİR UZAY TURİSTİ UZAY YÜRÜYÜŞÜ YAPACAK
UZAYONOMİ - 29 Haziran 2020

İLK KEZ BİR UZAY TURİSTİ UZAY YÜRÜYÜŞÜ YAPACAK

Rusya, 2023 yılında iki uzay turistini Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşıyacağını, birinin uzayda yürüyeceğini açıkladı.

Rusya Uzay Ajansı Roscosmos’a bağlı Energia uzay şirketi, Amerikan Space Adventures şirketiyle anlaştı. Plana göre Rusya, iki uzay turistinin 2023 yılında Uluslararası Uzay İstasyonu’na götürecek. Turistlerden biri de istasyondaki Rus kozmonotlardan biriyle uzay yürüyüşü yapacak.

Açıklama, Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi’nin (NASA) milyarder Richard Branson’un Virgin Galactic şirketiyle istasyona uzay turisti taşıma anlaşmasının imzalanmasının hemen ardında duyuruldu.

Milyarder Elon Musk’ın SpaceX’inin Amerikan turistlerini geçen ay istasyona taşımasının ardından Rusya’nın bu hareketi “Uzay turizmindeki pazarı kaybetmek istemiyorlar” olarak yorumlandı.

“RUS SOYUZ ARACIYLA GİDİYORUZ”

Space Adventures şirketi de turistlerle ilgili bir açıklama yapmadı, sadece şirketin internet sitesine “Çok nadir bir deneyim yaşacaksınız” sloganını koydu.

“Rus Soyuz aracıyla uzaya gitmek isterseniz, profesyonel bir Rus kozmonotla uzay yürüyüşü yapma şansınız olacak” diye de haberi duyurdular.

Şirket, Roscosmos’la yaptığı anlaşmalar doğrultusunda istasyona 2001’den 2009’a kadar 8 uzay turisti taşıdı.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: ABD, RUSYA’YA SOYUZ İÇİN 4 MİLYAR $ ÖDEDİ!

UZAY ATIKLARI SORUNU-3: ITU’NUN KÖKENİ OSMANLI’YA DAYANIR

RUSYA’DAN ELON MUSK’A: “PENTAGON’UN TAŞERONU!”