Home UZAYONOMİ İLK KURDUĞUNDA SPACEX’E YÜZDE 10 ŞANS TANIYORDU
UZAYONOMİ - 31 Mayıs 2020

İLK KURDUĞUNDA SPACEX’E YÜZDE 10 ŞANS TANIYORDU

Birçok ilke imza attığı insanlı uzay uçuşunun ardından Dünya'nın alkışladığı milyarder Elon Musk'tan ilginç bir SpaceX itirafı geldi.

Dünya’nın alkışladığı milyarder Elon Musk, uzay taşımacılık şirketi SpaceX’i 2002 yılında kurdu. İlk günden bu yana tek hayali vardı; uzaya insan ve kargo taşımak… Milyarder sıkılmadı, yorulmadı, önüne çıkan engellerden yılmadı. Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, fırlatma programını 2011’de askıya aldığında, Elon Musk kuşkusuz 9 yıl sonra tarih yazacak adam olacağını bilemezdi.

BAĞLANTILI HABER: TRUMP’IN UZAY UÇUŞU YORUMU: “BU DAHA BAŞLANGIÇ”

30 Mayıs 2020… SpaceX’in Falcon 9 füzesi, üzerinde taşığı Crew Dragon kapsülüyle Florida’dan havalandı. Kapsülün içinde iki astronot bulunuyordu. Bu, hem bir özel şirketin hem de SpaceX’in ilk insanlı uçuşuydu. Dahası bu, 9 yıl sonra Amerikan topraklarından yapılan ilk uçuştu. NASA, 2011’den bu yana Rus Soyuz uzay aracını taksi gibi kullanıp astronotlarını Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderiyordu.

BAĞLANTILI HABER: ELON MUSK İLE TOM CRUISE’DAN UZAYDA ÇEKİLECEK İLK KURMACA FİLM GELİYOR

Elon Musk bir devri kapatan adam oldu. Artık astronotlar, onun yeniden kullanılabilir füzeleri ve kapsülleriyle uzaya çıkacak. Peki vizyoner işadamı bugünleri görmüş müydü? Cevap: HAYIR! Fırlatılıştan sonraki konuşmasında bakın ne dedi: “Heyecanlı değildim. Fırlatılışın başarı ile gerçekleşeceğini biliyordum. Oysa SpaceX’in başarı şansını yüzde 10 olarak görüyordum. Şans yüzümüze güldü, bugünleri gördük.”

BAĞLANTILI HABER: ELON MUSK’IN CYBERTRUCK’I RAP VİDEOSUNDA

“İlk hedefimiz astronotları sağsalim Dünya’ya getirmek. Ardından 30 Ağustos’ta diğer astronot ekibini göndermek. Sonrasında da bunu rutine bağlamak.”

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE, LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST