Home UZAYONOMİ İNTERNETTE İŞİN ‘BANKA GİBİ GÜVENLİ OLSUN’ İSTİYORSAN ŞİFREYİ ÇİFTLE!
UZAYONOMİ - 24 Şubat 2020

İNTERNETTE İŞİN ‘BANKA GİBİ GÜVENLİ OLSUN’ İSTİYORSAN ŞİFREYİ ÇİFTLE!

Çift şifre çok şey değiştirir… Security Days 2020’de konuşan ESET Türkiye yetkilisi Hakan Ünlü, çift faktörlü doğrulama uygulamalarının siber hırsızların işini zorlaştırdığını belirterek “Çift şifreyi bankalar güvenlik için kullanıyor, işletmeler de kullanmalı” dedi. Peki ‘yeni ürün’ çift kimlik doğrulamalı ‘ESET Secure Authentication’ nasıl çalışıyor?.. 

ESET Türkiye, Bursa’da düzenlediği Security Days 2020 toplantısında ESET Secure Authentication yazılımını tanıttı. Antivirüs, internet güvenliği, uç nokta koruması ve DLP yazılımlarıyla kurumsal dijital güvenlikte çözümler sunan ESET, Security Days 2020 toplantılarında kurumları ihtiyaca uygun doğru siber korunma konusunda bilgilendiriyor. İkincisi, İstanbul’dan sonra Bursa’da Divan Oteli’nde düzenlenen toplantıda konuşan ESET Türkiye Dağıtıcı Kanal Müdürü Hakan Ünlü, konuşmasında parola ve şifrelerin, dijital güvenliğin hâlâ en kritik unsurlarından biri olduğuna dikkat çekti.

“Şifreler, ilk varoldukları zamandan günümüze dek önemini korumayı sürdürüyorlar, onları küçümsemeyelim” diyen Ünlü, “Zayıf veya tekrarlanan şifrelerin kullanımı, hem finansal hem de itibar kayıplarına neden olabilir. Özellikle şirket verilerine mobil yoldan kurum dışından ulaşma imkanı sağlanıyorsa, şifrelerin önemi daha da artıyor” dedi.

Şifreler önemli, çift faktörlü koruma daha da önemli

“Dijital hesaplarınızda güçlü şifreler kullanarak, siber hırsızların işini zorlaştırabilirsiniz. Çift şifre çok şey değiştirir” diyen ünlü şunları söyledi:

“Two factor authentication (2FA) olarak tanımlanan çift faktörlü kimlik doğrulama uygulamaları, güvenlik derecesini çok yükseltiyor. İki aşamalı kimlik doğrulama; tıpkı online bankacılık işlemlerinde olduğu gibi, şirket verilerine ulaşmak isteyen kişinin cep telefonuna tek kullanımlık şifre iletiyor. Sadece bu şifre sayesinde sisteme erişim sağlanabiliyor. Bankalar uzun yıllardır güvenlik için kullanıyor, işletmeler de kullanmalı”

ESET Secure Authentication nedir?

Kendi kurumsal müşterilerine söz konusu işlevi sağlayan ESET Secure Authentication yazılımını sağladıklarını ifade eden Hakan Ünlü, yazılımı şöyle özetledi:

“ESET Secure Authentication, tek kullanımlık iki aşamalı kimlik doğrulaması ile sorunsuz ama güvenli şekilde şirket ağına ve verilerine uzaktan erişimi sağlıyor. Tek kullanımlık şifreler anlık olarak rastgele oluşturuluyor. Tahmin edilmesi ve yeniden kullanılması mümkün değil. ESET Secure Authentication, böylece kimlik doğrulama sürecinde, ad/şifre kullanımına ek olarak yeni bir güvenlik katmanı ekliyor ve kritik iş uygulamalarına güvenli erişim sunuyor”

Toplantıda Ünlü’nün yanı sıra ESET Türkiye Satış Müdürü Asım Akbal, Qnap Türkiye Ülke Müdürü İsmail Doğan, Berqnet Genel Müdür Yardımcısı Artuğ Tikiç ve siber güvenlik danışmanı Alper Başaran da birer konuşma yaptı.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: SİBER SALDIRI-1: CRYPTOJACKING’E DİKKAT

SİBER SALDIRI-2: ŞİFRELİ İNTERNET BAĞLANTISI İÇİN VPN

SİBER GÜVENLİKTE KİLİT ROL YAPAY ZEKADA