Home UZAYONOMİ İSRAİL UZAYA CASUS UYDU GÖNDERDİ
UZAYONOMİ - 8 Temmuz 2020

İSRAİL UZAYA CASUS UYDU GÖNDERDİ

İsrail basını, Ofek-16 isimli uydunun İran'ın nükleer faaliyetlerini gözetleme amacıyla kullanılacağını yazdı.

İsrail, askeri istihbarat sağlamak amacıyla uzaya yüksek çözünürlüklü görüntü alma özelliğine sahip casus uydu gönderdiğini duyurdu.

Savunma Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklama, bakanlığın İsrail Uzay Endüstrisi ortaklığında ürettiği Ofek-16 isimli casus uydunun, ülkenin merkezindeki bir üsten yerel saatle 04.00’te fırlatıldıktan sonra başarılı şekilde yörüngesine yerleştiği belirtildi.

Casusluk amacıyla kullanılacak Ofek-16’nın yüksek kapasiteli elektro-optik keşif uydusu olduğu ifade edildi.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, Ofek-16 uydusunun Savunma Bakanlığı ve Israil Uzay Endüstrisi   için önemli bir başarı olduğuna işaret ederek, “İsrail’in yeteneklerini her cephede, her yerde güçlendirmeye ve sürdürmeye devam edeceğiz.” ifadesini kullandı.

Yerel basın, uydunun İran’ın nükleer faaliyetlerini gözetleme amacıyla kullanılacağını yazdı.

SPACEX DE GPS UYDUSU FIRLATTI

SpaceX de ABD ordusuna ait GPS uydusunu Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi´nden uzaya gönderdi. SpaceX´in Falcon 9 roketi Kennedy Uzay Merkezi´nin bir parçası olan Cape Canaveral´dan fırlatıldı.

Fırlatıldıktan sonra Falcon 9´un, şirketin Atlas Okyanusu´ndaki insansız gemisine başarılı bir şekilde iniş yaptığı ifade edildi. SpaceX, GPS III uydusunu planlanan yörüngeye yerleştirdi ve düzgün bir uçuş gerçekleştirdi.

Ayrıca SpaceX´in ilk defa bir ulusal güvenlik görevinde yeniden kullanılabilir roket kullandığı ifade edildi. SpaceX´in Aralık 2018´de gerçekleştirdiği ilk GPS görevinde geri dönüş donanımı olmayan tek kullanımlık roket kullandığı da belirtildi.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: İSRAİL’İN UZAY ARACININ AY’A ÇAKILDIĞI YER TESPİT EDİLDİ

‘UZAYDA SİLAHLANMANIN SONU ÇOK KÖTÜ OLUR’

30 MİLYON SAYFALIK AY KÜTÜPHANESİ!

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE