Home UZAYONOMİ İŞTE EN PAHALI GEZEGEN VE ASTEROİTLER
UZAYONOMİ - 22 Şubat 2021

İŞTE EN PAHALI GEZEGEN VE ASTEROİTLER

Spacemag Türkiye editörü Berkay Akıncı, kainatta yer alan ekonomik değeri en yüksek uzay nesnelerini listeledi.

Bir ürün alırken ilk baktığımız şey ürünün fiyatı. Peki hiç düşündünüz mü bir gezegenin fiyatı ne kadar? İşte karşınızda en pahalı gezegen ve uzay nesneleri.

Elmas Gezegen

Elmas gezegen (temsili foto).

Dünya’nın 5 katı kadar büyüklüğünde olan Elmas Gezegen. Gezegen, Dünya’dan 4 bin ışık yılı uzaklıkta bulunuyor. Gezegenin yüksek basınçtan dolayı karbonun kristalleşerek elmasa dönüştüğü ölü bir yıldızın artığından oluşturduğu düşünülüyor. Gökbilimcilere göre  gezegenin değeri bilenemiyor.

Titan Gaz Denizleri

Satürn’un uydusu Titan’ın göllerinde geçtiğimiz günlerde doğalgaz rezervi bulundu.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST

Titan’daki daha büyük göllerin bağımsız olarak 130 milyar tondan (6,3 katrilyon kübik fit) doğal gaz içerdiğini tahmin ediyor. Bu Dünya’daki rezervden yaklaşık olarak 31 kat daha fazla olduğunu düşünülüyor.

Altın Asteroit

3554 Amun.

Metalik bir asteroit olan 3554 Amun asteroidinin yüzeyinin altında potansiyel olarak 20 trilyon dolar değerinde altın, demir ve nikelde 8 trilyon değerinde dolar, kobaltta 6 trilyon dolar ve platinde 6 trilyon dolar değerinde olduğu tahmin ediliyor. 4 Mart 1986’da varlığı keşfelien altın asteroit, en son 2020’de Dünya’nın yörüngesine teğet geçti.

Alkol Bulutu

2006 yılında, Jodrell Bank Gözlemevi’ndeki gökbilimciler, galaksimizin W3 (OH) bölgesinde 400 milyar kilometreden fazla uzanan devasa bir metil alkol bulutu keşfettiler.

Alkol bulutu, diğer yıldızların oluştuğu düşünülen bir yıldız.

Alkolden oluşan devasa bir bulut olasılığı bazıları için cazip gelse de, ne yazık ki metil alkol (odun alkolü veya odun alkolü olarak da bilinir) insanlar için toksiktir ve birincil kullanımı kimyasal üretim süreçleri, aerosol itici gaz ve üretim dahil endüstriyel uygulamalar içindir. biyodizel ve benzin katkı maddeleri.

Süper yıldız kümeleri

Yeryüzündeki en değerli kaynaklardan biri, çoğu bir şekilde Güneş’ten kaynaklanan enerjidir.

Evrende yıldızlar birincil güç üreticileridir ve enerji uzayda nispeten bol olmasına rağmen, burada Dünya’da kesinlikle değerlidir.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE

Bununla birlikte, güneş nispeten küçük bir yıldızdır ve bazı gök cisimleri onu birkaç yönden geride bırakır. Bilinen en büyük yıldız, yarıçapının 1.800 ila 2.100 Güneş yarıçapı olduğu tahmin edilen VY Canis Majoris’tir VY Canis Majoris, Güneş’imizin şu anki yerinde olsaydı, yıldızın kenarları Satürn’ün yörüngesine ulaşırdı.

Güneş’imizi geride bırakan bir başka yıldız, bilinen Evren’deki en parlak ve en büyük yıldız olan R136a1 olarak bilinir. R136a1’in parlaklığı Güneş’imizden yaklaşık 8,7 milyon kat daha büyükken, kütlesi Güneş’imizin 265 katıdır ve yerel yıldızımızdan kat kat daha fazla enerji üretme kapasitesine sahiptir.

Alpha Centauri B

Gökyüzünde Güneşimiz dışında en yakın yıldız sisteminin bir parçası olan Alpha Centauri B’nin yaşanabilir bölgesinde yörüngede dönen bir gezegen 6 milyar dolar değerindedir.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: YERKABUĞUNUN ALTINDA 1 KATRİLYON TON ELMAS VAR!

BU ALTIN ASTEROİTİN DEĞERİ: 57,093 KATRİLYON TL

EN DEĞERLİ ASTEROİT: 100 TRİLYON DOLAR