Home UZAYONOMİ JAPONYA 13 YIL SONRA ASTRONOT İŞE ALACAK  
UZAYONOMİ - 25 Kasım 2021

JAPONYA 13 YIL SONRA ASTRONOT İŞE ALACAK  

Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı (JAXA) Artemis Ay programında görev almak üzere astronot istihdam edecek.

Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı (JAXA), Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA liderliğindeki Artemis Ay keşif programını destekleme çabalarının bir parçası olarak 13 yıl içinde ilk kez astronot işe alacak.

Adaylık aşamasını geçen astronot, Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) bağlı Japon deney modülü ‘Kibo’da veya NASA’nın Ay programında uzun süreli çalışmak üzere atanacağını söyledi.

BAĞLANTILI HABER: “JAPONLAR BEYİN GÜCÜYLE ÇALIŞAN OTOMOBİL TASARLIYOR”

Uzay Ajansı, başvuruları 20 Aralık – 4 Mart 2022 tarihleri ​​arasında alacağını söyledi.  Seçilecek adaylar İngilizce yeterlilik, liderlik, problem çözme yeteneği ve misyonlarının deneyimlerini halka aktarma becerisini değerlendirenler de dahil olmak üzere birden fazla test ve görüşmeden geçecekler.

2023’TE AÇIKLANACAK

JAXA seçilecek adayı 2023’ün Şubat ayında açıklayacak.

BAĞLANTILI HABER: JAPONYA, UZAY SAVUNMA BİRİMİ KURUYOR

Seçilme kriterleri olarak normal görme, işitme ve renk algısına sahip Japon vatandaşları olmalı ve en az üç yıllık iş tecrübesine sahip olmalıdır. Ayrıca uzay aracının özellikleri, uzay giysisi ve diğer faktörler nedeniyle 149,5 ila 190,5 santimetre boyunda olmaları gerekir. Hükümlü suçlular veya aşırılık yanlısı gruplar ve partilerle bağlantılı kişilerin başvuruları kabul edilmeyecek.

BAĞLANTILI HABER: İŞTE UZAY İSTASYONU’NUN ÖLECEĞİ YER!

JAXA çalışan bir kadın astronot istediği için kadın astronotları teşvik etmeyi planlıyor. Şimdiye kadar 11 Japon astronot oldu.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBELinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST