Home UZAYONOMİ KORONA GÜNDEMİ: TEMASSIZ ÖDEME TERCİH EDİLİYOR
UZAYONOMİ - 9 Mayıs 2020

KORONA GÜNDEMİ: TEMASSIZ ÖDEME TERCİH EDİLİYOR

Dünya genelinde 10 kişiden 8’i temassız ödemeyi tercih ettiğini söylerken bazı ülkelerde temassız işlemler iki ayda dört kattan fazla arttı.

Süpermarket kasalarında da fiziksel mesafe korunuyor. Dünya genelinde 10 kişiden 8’i temassız ödemeyi tercih ettiğini söylerken bazı ülkelerde temassız işlemler iki ayda dört kattan fazla arttı. Fiziksel mesafenin korunmasına dikkat edilen bugünlerde hayatın hemen her alanında aranan özelliklerin başında hijyen, kolaylık ve hız geliyor. Mastercard tarafından 19 ülkede 17 bini aşkın kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre temel ihtiyaç alışverişlerinde temassız ödemeyi tercih edenlerin sayısı hızla artmaya devam ediyor. Şubat, mart döneminde her 10 kişiden 8’i temassız ödemeyi tercih ederken bu dönemde süpermarket kasalarında gerçekleştirilen temassız işlemler, tüm kartlı ödemelere göre iki kat daha fazla arttı.

NAKİT PARA HİJYENİ TEDİRGİN EDİYOR

Sosyal izolasyon kurallarına uyan ve her ortamda sağlığını korumaya çalışan tüketiciler; ödeme işlemini de en hızlı ve mümkün olan en az temasla bitirmek istiyor. Araştırmaya katılanların yüzde 46’sı temassız özellikli kartlarını cüzdanlarının en üstüne taşıdığını belirtirken 35 yaş altında bu oran yüzde 52’lere kadar çıkıyor. Nakit paralardaki hijyen endişelerine bağlı olarak kartlı ödemelerde hacim artmaya devam ediyor. Bu artışta ödeme işleminin hızlı şekilde tamamlanması da etkili oluyor. Araştırmaya katılanların yüzde 82’si, temassız ödemenin 10 kat daha hızlı tamamlandığı ve böylece mağazalardan daha hızlı çıkmaya imkân verdiği görüşünde. Öte yandan, araştırmaya katılanların yüzde 74’ü bundan sonraki dönemde de temassız işlemleri kullanmaya devam edeceğini ifade ediyor.

(Fotoğraf: Freepik.)

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST

Mastercard verilerine göre; temassız ödemeler 2020 yılının ilk çeyreğinde küresel bazda yüzde 40 oranında artış gösterdi. Temassız alışverişlerin yüzde 80’ini 25 Amerikan Doları (yaklaşık 175 TL) altındaki işlemler oluşturuyor, bu rakam aslında nakitle ödenecek miktarların temassız ödeme ile yapıldığını gösteriyor. Türkiye’de ise temassız ödemelerde 250 TL’ye kadarlık alışverişler şifresiz bir şekilde hızlıca tamamlanabiliyor.

BAE VE ABD’de % 100’DEN FAZLA ARTIŞ

Coğrafi dağılıma bakıldığında; şubat ve mart aylarında Asya-Pasifik ülkelerindeki market alışverişlerinde temassız ödemeler temaslı işlemlere göre 2,5 kat fazla artarken 2019’un son çeyreğine oranla ise 4 kattan fazla yükseldi. Ortadoğu ve Afrika genelinde temassız işlemler, diğer ödeme yöntemlerinde göre yine 4 kat fazla büyürken Birleşik Arap Emirlikleri’nde mart ayında yapılan temassız ödemeler; hem bir yıl öncesine göre toplam işlem sayısında hem de yüz yüze alışverişlerde yüzde 100’den fazla artış gösterdi. ABD’de de Mart ayında yapılan işlemler özelinde bir yıl öncesine göre yüzde 100’ü aşkın artış görülen ülkeler arasında yer aldı. Kuzey Amerika’daki temassız işlemler, diğer ödeme yöntemlerine göre 3 kat hızlı artış gösterdi.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE

Mastercard Türkiye ve Azerbaycan Genel Müdürü Yiğit Çağlayan “Temassız işlemler özellikle yüz yüze işlemlerde tüketicilere daha hijyenik, hızlı ve güvenli bir ödeme olanağı sunarken pandemi sürecinde öne çıkan fiziksel mesafenin de korunmasına imkân sağlıyor. Zamanlaması farklı olsa da dünya genelinde tüketicilerde aynı eğilimleri görüyoruz. Türkiye’de de marketlerde kredi kartlı alışverişlerde tüketicilerin yüzde 60’tan fazlası temassız ödemeyi tercih ediyor. Bu dönemde ivmelenen temassız ödeme alışkanlığının bundan sonraki dönemde de artmasını bekliyoruz. Temassız işlemlerin yakın zamanda toplu taşıma, perakende ve akaryakıt gibi pek çok alana yayılacağını öngörüyoruz” diye konuştu.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: KORONAVİRÜS, POS VE ATM’DEN DAHA KOLAY YAYILIYOR

SİBER SALDIRI-1: CRYPTOJACKING’E DİKKAT

APPLE CARD’IN BAŞI DERTTE