Home UZAYONOMİ KORONAVİRÜS, POS VE ATM’DEN DAHA KOLAY YAYILIYOR
UZAYONOMİ - 14 Nisan 2020

KORONAVİRÜS, POS VE ATM’DEN DAHA KOLAY YAYILIYOR

Son bir rapora göre; koronavirüs nakit paraların aksine pos cihazları ve ATM’ler üzerinden daha kolay yayılıyor.

Uluslararası Ödemeler Bankası ‘Bank of International Settlements (BIS)’ tarafından yayınlanan rapora göre; koronavirüs nakit paraların aksine pos cihazları ve ATM’ler üzerinden daha kolay yayılıyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Blockchain Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Bora Erdamar “Salgın sonrası dijital ödeme sistemlerinin artacağını göreceğiz.” dedi. Değişebilecek ödeme alışkanlıkları hakkında da detaylı bilgi veren Bahçeşehir Üniversitesi BlockchainIST Merkezi Direktörü Dr. Öğr. Üyesi Bora Erdamar, Türkiye’de ve dünyada yaygınlaşacak dijital ödeme sistemleri hakkında konuştu.

“DİJİTAL ÖDEME SİSTEMLERİ YAYGINLAŞACAK”

Dr. Öğr. Üyesi Bora Erdamar, banknotlar dışında ödeme aracı olarak kredi kartları ve temassız ödeme sistemlerinin çok sık kullanıldığını ifade etti: “Temassız ödeme sistemleri var ama belli bir meblağın üzerindeki ödemelerde yine pos cihazına pin girmek gerekiyor. Bank of International Settlements’ın yaptığı araştırmaya göre; ATM ve pos cihazlarından koronavirüsün yayılma hızı, normal banknotların üzerinden yayılma hızından çok daha fazla. Bu nedenle de ‘Bank of International Settlements’, virüsle mücadele kapsamında alınabilecek önlemler kapsamında Merkez Bankaları’nın dijital ödeme sistemlerini daha da yaygınlaştırması gerektiğiyle ilgili bir rapor hazırladı.”

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE

Bora Erdamar.

“Burada şunu görüyoruz; zaten Dünya dijitalleşiyordu zaten internetin gerektirdiği yeni ihtiyaçlar vardı. Özellikle 7/24 online e-ticaret siteleri, dünyanın herhangi bir yerinden rahatlıkla sipariş verme lüksü, klasik bankacılık sisteminin ötesine taşımıştı finans işlerini. Yani 9-5 banka EFT ya da SWIFT sistemleriyle bu işin yürümediği biliniyor ve kredi kartları da ancak bir nebze çözüm üretebiliyordu. Dolayısıyla biz artık koronavirüs salgını sonrasında daha da artan bir şekilde Merkez Bankası ve resmi kurumlar destekli dijital ödeme sistemlerinin yaygınlaşacağını göreceğiz.”

DİJİTAL CÜZDANLAR MI GELİYOR?

Ödeme sistemleri arasında dijital cüzdanların kullanım alanlarına değinen Dr. Öğr. Üyesi Bora Erdamar; son olarak şunları söyledi:

“Bu kriz ortamında, yaklaşık 10 gün önce ABD kongresinde ilk kez dijital cüzdanların ve dijital doların daha yaygın ve hızlı bir şekilde kullanılmasını amaçlayan görüşmeler oldu. Bilindiği gibi ABD’de çok sayıda kaçak göçmen ve kaçak olarak çalışan var. Ne yazık ki Covid virüsü onları da çok etkiliyor ve bu kişiler legal olarak ABD’de kayıt altında olmadıkları için banka hesapları bulunmuyor. Bu nedenle de hibelerin ve finansal yardımların onlara klasik bankacılık sistemi üzerinden ulaştırılması mümkün olmuyor. ABD kongresinde, finansal yardımların bu kesime hızla ulaştırılabilmesi için telefonlara kurulabilecek bir dijital cüzdan üzerinden dijital-dolar aktarımının yapılması gündeme geldi. Bu gelişme çok önemli, çünkü bu işler ilk çıktığında blockchain, kripto para ve dijital ödeme araçları Merkezi kurumlar tarafından neredeyse yok sayılıyordu. Artık Covid-19 virüs-kriz yönetiminde bir çözüm olarak dijital cüzdan ve dijital-dolar araçlarının Amerikan kongresi nezdinde ele alındığını görüyoruz.” 

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST

“Çin bu konuda ABD’den hızlı davranarak Merkez Bankası destekli dijital-yuan çalışmalarını çok önceden beri sürdürüyordu. Özellikle Çin’de kullanılan “wechat” mesajlaşma uygulaması üzerinden şu anda hemen her türlü ödemenin doğrudan akıllı telefonlar ile yapılabilmesi mümkün. Covid-19 ile birlikte bu tarz uygulamaların tüm dünyada yaygınlaşarak banknot, kredi kartı ya da pos cihazını hiç kullanmadan tüm ödemeleri dijital olarak yapacağımız bir döneme giriyoruz.”

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: BİLİM KURGU VEYA GELECEK: UZAY MUHASEBESİ

“FACEBOOK’UN PARASINI AVRUPA’DA İSTEMİYORUZ”

BELARUS LİDERİNDEN KORONA ÖNLEMİ: “VOTKA İÇİN, SAUNAYA GİDİN!”