Home UZAYONOMİ “MARKA BAŞVURUSUNDA AVRUPA 1’İNCİSİYİZ”
UZAYONOMİ - 29 Kasım 2019

“MARKA BAŞVURUSUNDA AVRUPA 1’İNCİSİYİZ”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Uluslararası Ankara Marka Buluşmaları'nda konuştu: "Ülkemize değer katacak olan gençlerdir."

Ankara Ticaret Odası (ATO) tarafından düzenlenen, üç gün boyunca yurt içi ve yurt dışından alanında marka olmuş 250 konuşmacının katılacağı Uluslararası Ankara Marka Buluşmaları başladı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank açılış konuşmasında şunları söyledi:

“Markalaşmaya giden yolda ürünün Ar-Ge’si ve tasarımı temel belirleyici unsurlar olarak karşımıza çıkıyor. Fiyat, kalite ve performans açısından benzer ürünlerin olduğu bir piyasada, özgün kimlik oluşturmanın anahtarı tasarımdan geçiyor. Dünya’nın neredeyse tüm ülkelerinde satılan başarılı küresel markalara baktığımızda kendi tasarımlarıyla markalaştıklarını ve pazarda söz sahibi olduklarını görüyoruz. Bu manada bakanlık olarak üreticilerimizin Ar-Ge ve tasarım alanında yetkinliklerini artırmak adına çeşitli destekler sunuyoruz.”

BAĞLANTILI HABER: BAKAN VARANK: “GÜÇLÜ TÜRKİYE YOLUNDA UZAY ALANINDA ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜLDÜ”

“MARKA BAŞVURULARI YAKLAŞIK 3.5 KAT ARTTI”

“Yeri gelmişken sizlerle ve kamuoyuyla güzel bir gelişmeyi paylaşmak istiyorum. Marka başvurularında 2011 yılından bu yana istisnasız her yıl Avrupa’da birinci sıradayız. Son 17 yılda ülkemiz orijinli uluslararası marka başvuruları da yaklaşık üç buçuk kat arttı. Toplam yerli sınai mülkiyet verilerinde dünyada 11’inci sıradayız.”

BAĞLANTILI HABER: BAKAN VARANK: “100 DENEYAP TEKNOLOJİ ATÖLYESİ KURACAĞIZ”

“Burada üniversitelerden, erken aşama girişimlere, şirketlerden, sivil toplum örgütlerine kadar geniş bir katılımcı ağıyla beraberiz. Umuyorum ki üç günlük bu organizasyonun sonunda, ilham verici fikirlerle yeni markaların oluşma serüveni başlayacak. Bir ürünün pazarlama bileşenleri arasında en önemli unsuru marka oluşturuyor. Bugün marka dediğimiz şey; kalite, güvenilirlik, farklılık gibi ürünün özelliklerini vurgulamanın yanında, başlı başına bir ekonomik değere de dönüşmüş durumda. Küresel piyasalardaki güçlü markalar, ait oldukları ülkelere başta döviz akışı olmak üzere, çok çeşitli ekonomik faydalar getiriyor.”

JORDAN CASEY DE ANKARA’DA

Henüz 12 yaşındayken kurduğu ünlü oyun şirketi Casey Games’in CEO’luğunu yapan dünyanın en genç seri girişimcilerinden olan İrlandalı Jordan Casey, Ankara Marka Buluşmaları’nın ilk günkü konuşmacıları arasında yer aldı. Girişimcilik konusunda dünyada geniş kitleler tarafından büyük ilgiyle takip edilen genç CEO, ‘Yaşınızın Sizi Geri Çekmesine İzin Vermeyin’ temalı konuşmasında deneyimlerini aktardı.

BAĞLANTILI HABER: EN GENÇ SERİ GİRİŞİMCİ ANKARA’DA

Dokuz farklı salonda ve ortak alanlarda düzenlenecek üç günlük buluşmaya iletişim profesyonelleri, start-up projeleri, sanatçılar, gazeteciler, iş ve akademi dünyasından isimler, sivil toplum kuruluşları, ticaret ve meslek örgütleri, yerel yöneticiler, üniversiteler ve sosyal medya fenomenleri katılacak.