Home UZAYONOMİ NASA-SPACEX EL ELE, HEP BERABER UZAYA
UZAYONOMİ - 13 Ekim 2019

NASA-SPACEX EL ELE, HEP BERABER UZAYA

NASA ve Elon Musk arasındaki gerilim bitti: SpaceX, 2020'nin ilk çeyreğinde Uluslararası Uzay İstasyonu'na insanlı uçuş yapacak.

SpaceX CEO’su Elon Musk ile NASA Başkanı Jim Bridenstine, gerilimli Bir haftadan sonra basının karşısına çıktı. SpaceX’in merkezinde yapılan toplantıda SpaceX ve Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Araştırmaları Merkezi (NASA) arasındaki işbirliğinin devam ettiği açıklandı. Bu doğrultuda 2020’nin ilk çeyreğinde SpaceX, Amerikan astronotları Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşıyacak.

AMERİKAN ASTRONOTLARINI SOYUZ TAŞIYORDU

NASA Başkanı Jim Bridenstine şöyle konuştu: “Elon ile ben tam bir anlaşma içindeyiz. Önceliğimiz Amerikan topraklarından fırlatılacak Amerikan roketleri ile Amerikan astronotları uzaya gidecek.” Elon Musk’ın yanıtı da şöyle oldu: “İnsanlı uzay uçuşları SpaceX’in kurulma nedeni. NASA ile işbirliği içinde olmaktan onur duyuyoruz. Bir rüya gerçekleşiyor.”

KİŞİ BAŞI MALİYET 35 MİLYON DOLAR AZALACAK

2011 yılında Uzay Mekiği Programı’nı kapatan NASA o günden bu yana astronotları Uluslararası Uzay İstasyonu’na Rusların Soyuz roketi ile taşıyordu. Bu da oldukça pahalıydı. NASA her koltuk için 85 milyon dolar bedel ödüyordu. Ancak bir süre önce nasıl bu işlem için 2 şirketle masaya oturdu. Bunlardan biri de SpaceX’di. Kişi başı bedel 50 milyon dolara düşecek, uçuşlarda yine bir Amerikalı şirket tarafından yapılacaktı. NASA ilk uçuşun 2017 yılında yapılacağını düşünüyordu.

CREW DRAGON BAŞARI İLE DÖNDÜ ANCAK…

İnsansız Crew Dragon’un Uluslararası Uzay İstasyonu’na kenetlenme anı…

Ancak teknik aksaklıklar insanlı uçuşu hep erteledi. Bu yılın Mart ayında SpaceX, Crew Dragon adlı insansız bir kapsülü Uluslararası Uzay İstasyonu’na kenetledi. Başarı ile geri dönen kapsül 1 ay sonra Florida’daki yer testinde havaya uçtu. SpaceX bugüne kadar insanlı bir uçuş yapmadı.

NASA KEYİFLİ: “TESTLER BU YIL BİTECEK”

İşte bu toplantı bir gövde gösterisine dönüştü ve NASA Başkanı ile SpaceX CEO’su açıklamayı yaptı: “Bu yılın sonuna kadar testler bitecek. Gelecek yılın ilk çeyreğinde Amerikalı astronotlar Amerikan roketleri ile uzaya gidecek.”
Geçtiğimiz hafta SpaceX’i sözünü tutmamakla suçlayan ve açıklamaları nedeniyle Dünya basınında “SpaceX ile gerilim var” diye manşet olan NASA Başkanı toplantıda oldukça neşeli görünüyordu.

Fotoğraflar: NASA

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: 

UZAYDA OKSİJEN OLMADIĞINI TEKNOLOJİ OLMADAN İLK NASIL ÖĞRENDİK?

AY’DA MADEN SAVAŞI

NASA VE ESA’NIN ASTEROİD VURMA PLANI