Home UZAYONOMİ ÖZEL SEKTÖRE ÇAĞRI: “AY’A İNSAN GÖTÜRÜN, 2 MİLYAR DOLARI KAPIN.”
UZAYONOMİ - 27 Ağustos 2019

ÖZEL SEKTÖRE ÇAĞRI: “AY’A İNSAN GÖTÜRÜN, 2 MİLYAR DOLARI KAPIN.”

NASA, Artemis Programı'yla Ay'a insan götürme üzerine çalışırken; Trump yönetimine "Özel sektör gitsin" teklifi yapıldı. "Özel sektör"le kastedilen belli: Elon Musk ve Jeff Bezos.

İnsanoğlu yeniden Ay’a gidecek mi? Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA bu yönde çalışıyor. 1 yıldır Batı basınında Artemis Programı manşetlerde… Bir kadın astronotun Ay’a ayak basmasını öngören Artemis Programı 2024’te Ay’a yeniden ayak basılmasını öngörüyor… Peki Amerikan yönetimi buna maddi olarak hazır mı?

İşte bu noktada Trump yönetimine bir teklifte bulunuldu: “Özel sektör, Ay’a insan götürsün. ABD yönetimi bunu başaran girişimciye 2 milyar dolar versin.”

Greg Autry

Güney California Üniversitesi’nden Prof. Greg Autry şu açıklamayı yaptı: “Bu teklif, Artemis Programı’nın çöpe atıldığını göstermez. Bu sadece bir alternatif öneri.”

ABD Başkanı Donald Trump’ın NASA ekibinde bulunan Greg Autry işin ekonomik boyutunu şöyle özetledi: “Geçmişte Ay’a üs yapmanın maliyeti 50 milyar dolarla 500 milyar dolar arasında değişirdi. Ancak artık özel sektör girişimcileri yakın zamanda Ay programlarını açıkladılar. Bu değerlendirilebilir.”

Jeff Bezos

Peki Ay’a insan indirebilecek özel sektör insanı kim olabilir? Tabii ki Elon Musk ve Jeff Bezos… Dünya’nın yörüngesine önümüzdeki 10 yıl içinde 12 bin uydu fırlatmayı planlayan SpaceX firmasının patronu Elon Musk 2021 yılında Ay’a insansız bir araç indireceğini açıklamıştı.

Elon Musk

Dünyanın en zengin insanı, Amazon’un sahibi Jeff Bezos da Blue Origin adlı şirketiyle 2024 yılında Ay’a bir ekip göndereceğini belirtmişti.