Home UZAYONOMİ ROKETİ BİLEREK PATLATILDI, ELON MUSK TESTİ GEÇTİ!
UZAYONOMİ - 20 Ocak 2020

ROKETİ BİLEREK PATLATILDI, ELON MUSK TESTİ GEÇTİ!

SpaceX, astronotlu uzay uçuşlarına başlamadan önce "acil durum kaçış sistemi"ni başarıyla test ederek önemli bir engeli daha aştı.

Milyarder Elon Musk önce Amerika’nın ardından da Dünya’nın tarihine geçmek üzere… Hatta tarihe geçmek için gereken son denemeyi de başarıyla atlattı. Elon Musk’un sahibi olduğu Amerikan roket ve uzay mekiği üreticisi SpaceX, astronotlu uzay uçuşlarına başlamadan önce “acil durum kaçış sistemi”ni başarıyla test etti.

NASA, ASTRONOT TAŞIMACILIĞINI 2011’DE BIRAKTI

Elon Musk.

SpaceX, Cape Canaveral Uzay Üssü’nden Dragon kargo mekiğini fırlattı. Mekikle fırlatılan Falcon 9 roketi bilinçli olarak havada patlatıldı. Amaç, astronotların kalkış anındaki acil durumlarda güvenli bir şekilde mekiği terk etmesine olanak sağlayacak acil kaçış sistemlerinin test etmekti…  Başarılı geçen testin sonunda kapsül, 43 kilometre yükseldikten sonra Atlantik Okyanusu’nda daha önce belirlenen bölgeye düştü.

Bu şu anlama geliyor: Elon Musk’un Amerikan astronotlarını Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşıması için artık önünde engel kalmadı. NASA yetkililerine göre ilk insanlı uçuş Nisan ayında olabilir. NASA maliyetlerinden dolayı 2011 yılında uzaya astronot taşımacılığını bırakmış; Amerikalı astronotları Rus Soyuz roketiyle UUİ’na taşınıyordu.

ELON MUSK: “İNANILMAZ GAZA GELDİM”

Son testten sonra Elon Musk basının karşısında gururluydu: “İnanılmaz gaza geldim. Amerikan topraklarından fırlatılan roketlerle astronotları yörüngeye göndermek mükemmel olacak. 10 yıldır yapılmayanı yapacağız. Çok heyecan verici.”

Astronot Doug Hurley.
NASA’dan Kathy Luenders de “Bu test, astronotlar Doug Hurley ve Robert Behnken’in Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşınması için bir kilometretaşı oldu. Bu iki astronotun görevi henüz belirlenmedi. Aylarca mı kalacaklar yoksa birkaç hafta mı? Ona karar verilsin, ardından SpaceX’le fırlatılış tarihi belirlenecek. Çünkü uzayda uzun kalacaklarsa eğitimleri biraz daha uzun sürecek” dedi.

‘GÜVEN VERİCİYDİ’

Uzaya SpaceX’le gidecek astronotlardan Doug Hurley de testi izleyenler arasındaydı. Doug Hurley “Acil durum kaçış sisteminin başarılı olmasa tabi ki güven sağladı” dedi.
Astronot Robert Behnken.
Bu testten sonra Elon Musk’un SpaceX’i astronot taşımacılığı için bir diğer aday olan Boeing’in önüne geçti. Çünkü Boeing’in Starliner mekiği ilk uçuş testinde yanlış yörüngeye oturup Uluslararası Uzay İstasyonu’nu teğet geçerek sıkıntı yaşamıştı. Bu testten bir ay önce de Starliner paraşüt testinde sınıfta kalmıştı. 3 paraşütten iki tanesi açılmıştı.
BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: SPACEX’TEN BLUE ORIGIN’E YAYLIM ATEŞİ