Home UZAYONOMİ RUSYA, ELON MUSK’IN FİYAT KIRMA POLİTİKASINA KIZDI
UZAYONOMİ - 15 Nisan 2020

RUSYA, ELON MUSK’IN FİYAT KIRMA POLİTİKASINA KIZDI

Rusya Uzay Ajansı Roscosmos'un Başkanı Dmitry Rogozin, uzay taşımacılık şirketi SpaceX'in patronu Elon Musk'u hedef aldı. 

Milyarder işadamı Elon Musk yin Dünya gündeminde… Yine ‘olayların ortasındaki’ isim oldu… Onu hedef alanlar bu kez Ruslar… Rusya Uzay Ajansı Roscosmos’un Başkanı Dmitry Rogozin, uzay taşımacılık şirketi SpaceX’in patronu Elon Musk’ın fiyat kırma politikasına ateş püskürdü. Elon Musk’ın ‘fırlatma fiyatını düşürmesi’ nedeniyle kendilerinin de fiyat indirmeye zorlandığına dikkat çekti.

RUSYA: “YÜZDE 30 İNDİRİM YAPACAĞIZ”

Amerika Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, maliyetten dolayı uzaya insan gönderme görevlerini 2011’de iptal etti. NASA, o günden bu yana astronotları Rus Soyuz uzay araçları ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşıyor. Ruslar da astronot başına NASA’ya 70 milyon dolar ‘fatura kesiyor.’ SpaceX’in fırlatma rakamı ise 60 milyon dolar.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE, LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST

Dmitry Rogozin, SpaceX’in fiyat çıkışını Twitter’dan şöyle eleştirdi: “Uzay fırlatma piyasasında dürüst bir rekabet yerine; bizim yaptırımlara maruz kalmamız için lobi faaliyeti yapıyorlar. Cezasız kalacak şekilde bir fiyat kırma politikasını bize karşı uyguluyorlar. Roscosmos olarak fiyatı yüzde 30 indirme konusu üzerinde çalışıyoruz.”

MUSK: “ASIL DERTLERİ BAŞKA”

Elon Musk.

Elon Musk’ın cevabı gecikmedi. ‘Uzay insanı’ asıl sorunun fırlatma fiyatından başka olduğuna dikkat çekti: “SpaceX’in füzelerinin yüzde 80’i yeniden kullanılabilir. Onlarınki ise yüzde 0! Asıl sorun bu!” SpaceX önümüzdeki ay ilk kez NASA astronotlarını Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşıyacak. Gelecek yıl itibariyle de UUİ’ye turist taşıyacaklar. Elon Musk, yeniden kullanabilen füzeler sayesinde maliyeti dibe çekmeyi başardı.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: RUSYA: “TÜRK ASTRONOT İÇİN GÖRÜŞMELER BAŞLADI”

RUSYA: “TÜRK ASTRONOT GÖNDERECEĞİZ”

RUS TEKLİFİ: “UZAYA TÜRK ASTRONOT GÖNDERELİM”