Home UZAYONOMİ RUSYA, SPACEX’İ KUTLADI: “HEPİMİZİN ÇIKARINA”
UZAYONOMİ - 31 Mayıs 2020

RUSYA, SPACEX’İ KUTLADI: “HEPİMİZİN ÇIKARINA”

Maddi zarara uğrayacak Rusya Uzay Ajansı, SpaceX’in ABD topraklarından yaptığı ilk insanlı uzay uçuşunu alkışladı.

Rus Uzay Ajansı Roscosmos, SpaceX’e ‘selam’ gönderdi. Roscosmos’un insanlı uçuş programı direktörü Sergei Krikalev, SpaceX’in ilk insanlı uçuşu için “Amerikalı meslektaşlarıma selam gönderiyorum. Bu görevin başarısı, bize tüm uluslararası uzay programının çıkarına olacak ek şanslar tanıyacak” açıklaması yaptı.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST

SpaceX’in uzay uçuşunun 3 önemi bulunuyor. 1) Bu, bir özel şirketin yaptığı ilk insanlı uzay uçuşu. 2) Bu, SpaceX’in ilk insanlı uzay uçuşu. (Şirket Mart 2019’da cansız manken uçurmuştu.) 3) Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, insanlı uçuş programını 2011’de askıya almıştı. Astronotlar, Kazakistan’dan Rus Soyuz uzay araçlarıyla fırlatılıyordu. 9 yıl sonra ilk kez Amerikan topraklarından bir uçuş sağlanmış oldu.

YILLIK ZARAR 200 MİLYON DOLAR!

Dünya basını ise SpaceX’in milyarder sahibi Elon Musk’ın Rusya’yı “uyandırdığı”na dikkat çekti ve Moskova’nın karşı atağa geçmesi gerektiğini yazdı. NASA 9 yıldır gönderdiği her astronot başına 80 milyon dolar ödüyordu. Elon Musk, yeniden kullanılabilir füzeler sayesinde maliyeti 60 milyon dolara düşürmeyi başardı.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE

Moskova’daki Tsiolkovsky Uzay Akademisi’nden Andrei Ionin “SpaceX kendi parçalarını kendisi üretip, ucuz motorlarla masrafı kısmayı başardı. Roscosmos’un yıllık kaybı 200 milyon doları gececek” dedi.

Uzay uzmanı Vitaly Yegoroy da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e işaret etti: “ABD Başkanı Trump ‘Uzay Komutanlığı’ kurdu. Biz e yapmalıydık, yapmalıyız. Putin için uzay öncelik olmadı.”

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: RUSYA’DAN ELON MUSK’A: “PENTAGON’UN TAŞERONU!”

RUSYA: “TÜRK ASTRONOT İÇİN GÖRÜŞMELER BAŞLADI”

PUTİN, TRUMP’A RUS YAPIMI FÜZELERDEN ALMASINI TEKLİF ETMİŞ!